Jeseň a zima sú mimoriadne náročné obdobia pre dýchací systém. S každým nádychom sa do vášho tela dostávajú škodliviny, smog či vírusy. Pokiaľ ide o posledné menované, sú zodpovedné za najčastejšie infekcie horných dýchacích ciest v tomto období – prechladnutie a chrípku. Na zníženie rizika vírusovej infekcie sa oplatí používať ochranu dýchacích ciest. Ktoré z nich sú najúčinnejšie?
Aké sú spôsoby ochrany dýchacích ciest?
Ochranu dýchacích ciest zabezpečujú aktivity a doplnky, ktoré vám pomôžu zlepšiť kvalitu vzduchu, ktorý dýchate. Na tento účel používajte prostriedky na ochranu dýchacích ciest, ako sú ochranné masky alebo polomasky vrátane protismogových masiek. K ochrane horných dýchacích ciest patria aj domáce prostriedky na zvlhčenie sliznice hrdla a nosa. Suchý vzduch v uzavretých miestnostiach a smog vonku sú pre ňu výzvou. Vysušená sliznica poskytuje menšiu ochranu pred patogénmi alebo znečisťujúcimi látkami.
Niektoré typy ochrany dýchacích ciest môžu prekvapiť. Prečo? Pretože pri popise jednotlivých metód nemôžeme zabudnúť na...vyhýbanie sa dotýkaniu tváre. Vírusy sa šíria kvapôčkami. To však neznamená, že chorý musí kýchať alebo kašľať priamo na vás. Kvapky kašľa môžu cestovať na veľkú vzdialenosť a vysokou rýchlosťou. Ba čo viac, stačí, aby kvapôčky sekrétu obsahujúce vírus dopadli na predmet, ktorý sa chystáte zobrať. Po použití ho odložíte a... poškriabete sa v nose. To môže stačiť na to, aby došlo k infekcii.
Prostriedky na ochranu dýchacích ciest - ochranné masky
Ochranné masky sú účinnou bariérou proti vírusom, baktériám a škodlivinám vo vzduchu. Môžete si vybrať jednorazové masky alebo polomasky, ktoré môžete ľahko dezinfikovať a znova použiť. Aby maska plnila svoju úlohu, musí sa správne nosiť. Rešpektujte dĺžku používania masky a dbajte na hygienu pri jej odstraňovaní, aby ste predišli samoinfekcii. Použitú masku vyhoďte do komunálneho odpadu a umyte si ruky.
Na jeseň a v zime si osobitnú pozornosť zaslúži ochrana dýchacích ciest protismogovými maskami. Vykurovacia sezóna výrazne ovplyvňuje znečistenie ovzdušia. Vdychovanie smogu zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárnych a respiračných ochorení, čo spôsobuje predčasnú smrť miliónov ľudí na celom svete.
Profesionálne vybavenie na ochranu dýchacích ciest u vás doma
Ochrana dýchacích ciest pomocou zariadení používaných zdravotníckym personálom? Je to možné! Riešením sú samozrejme lampy na ničenie vírusov. V ponukách tých najlepších výrobcov sú germicídne žiariče v rôznych cenových reláciách a nechýbajú ani modely malých tvarov, ideálne pre použitie v domácnosti alebo na pracovisku.
Ožarovanie plôch alebo vzduchu UV žiarením zaručuje účinnosť pri likvidácii mikroorganizmov, dávajte si však pozor na model lampy, ktorú kupujete. V ponuke sú žiariče/lampy zabíjajúce vírusy na statíve, stropné lampy alebo nástenné lampy. Prvý a posledný model umožňuje nastaviť uhol dopadu lúčov. Rovnako dôležité je delenie podľa prevádzky zariadenia. Ak chcete lampu používať, keď sú v miestnosti ľudia a zvieratá, bude tou najlepšou voľbou prietoková alebo dvojfunkčná lampa.
Nechcete alebo nemôžete používať lampy na ničenie vírusov? Vyberte si alternatívne produkty na ochranu dýchacích ciest, ktoré sú rovnako účinné a profesionálne. Samozrejme, ide o zvlhčovanie a čistenie vzduchu. K tomu vám pomôžu čističky vzduchu, ktoré odstránia všetky alergény a škodliviny. Prach, psie chlpy, vírusy, baktérie, smog – vyhnite sa nepozvaným hosťom mimo vášho domova Oplatí sa kúpiť zariadenie, ktoré vám bude slúžiť roky a zaistí naozaj dobrú kvalitu vzduchu v spálni či obývačke. Čističky vzduchu s funkciami zvlhčovania a ionizácie sú tu perfektné.
Domáce produkty na ochranu dýchacích ciest
Zariadenia na čistenie vzduchu sú jedna vec, no k ochrane dýchacích ciest patria aj už spomínané domáce prostriedky. V rámci prevencie sú výborné inhalácie s fyziologickým roztokom. Nielenže zvlhčujú sliznicu, ale aj prečisťujú nos a pomáhajú odstraňovať sekréty z pľúc.
Aby ste sa postarali o stav vášho dýchacieho traktu, stojí za to robiť dychové cvičenia. Pomôže vám s tým napríklad tréningový spirometer.
Dbajte na hygienu a zdravý životný štýl
Váš imunitný systém bude fungovať lepšie, ak telu doprajete dostatočný čas na spánok a regeneráciu. Dôležitá je aj hydratácia (a tým aj zvlhčenie slizníc), na ktorú na jeseň a v zime veľa ľudí zabúda. Chrániť horné dýchacie cesty znamená aj vhodné oblečenie, ktoré zabráni prehriatiu organizmu. Diéta? Samozrejme jedlá bohaté na vitamíny a minerály. Sezónna zelenina a ovocie alebo mrazené. Na posilnenie organizmu užívajte probiotiká – možno ich dodávať s jedlom (cesnak, med, cibuľa, kyslé uhorky).
Ochrana horných dýchacích ciest počas zimnej prechádzky?
Áno – je mimoriadne dôležité dýchať nosom, ktorý vzduch čistí a ohrieva, a nie ústami. Nakoniec základná ochrana pred vírusmi a baktériami, teda pravidelné umývanie rúk a používanie dezinfekčných prostriedkov.
Noste so sebou antibakteriálny gél, umývajte si ruky mydlom a vodou po dobu 20-30 sekúnd.
Niekedy majú malé činy najväčšiu silu.