Srdce ako zvon? To do značnej miery závisí od vášho životného štýlu. Štatistiky o kardiovaskulárnych ochoreniach nie sú optimistické. Našťastie existujú metódy, ktoré zlepšia stav srdca a znížia riziko úmrtia z kardiovaskulárnych príčin. Aká je prevencia kardiovaskulárnych ochorení ?
Prevencia srdcových chorôb – výzva pre nás všetkých
Choroby srdca a krvného obehu sú hlavnou príčinou úmrtí na celom svete. Na Slovensku, v roku 2022 zomrelo na choroby obehovej sústavy okolo 26 688 ľudí. Aký je dôvod? Hlavne gény a životný štýl. Preto je dôležitá taká prevencia srdcovo-cievnych ochorení, ktorej cieľom je nielen zvýšiť povedomie verejnosti o príčinách a vývoji tohto typu ochorení, ale aj znížiť výskyt takýchto ochorení.
Zatiaľ čo o vplyve na gény a sklone k m. trombóze, dá sa veľa urobiť pre zlepšenie životného štýlu. Prevencia kardiovaskulárnych ochorení je založená predovšetkým na udržiavaní normálnej hladiny cukru, celkového cholesterolu a hmotnosti. Obrovskú úlohu pri vzniku chorôb krvného obehu zohráva aj vysoký krvný tlak, užívanie stimulantov (a dokonca aj pasívne fajčenie) – v oboch prípadoch môžete pôsobiť efektívne. Prevencia srdcových chorôb je založená aj na učení sa zvládať emócie a stres, ktorý vo väčšej či menšej miere postihuje každého, dokonca aj deti. Nemožno zabudnúť ani na pohybovú aktivitu, ktorá pomáha udržiavať správnu telesnú hmotnosť, pomáha udržiavať kondíciu a odbremení tak už aj tak ťažko pracujúce srdce.
Prevencia chorôb srdca a obehového systému – čo môžete pre seba urobiť?
Čo sa týka fyzickej aktivity, 150 minút pohybu týždenne je dar pre vaše telo. Samozrejme, čím viac sa budete pohybovať, tým lepšie. Nemusí ísť o intenzívne cvičenie. Jazda na bicykli, pilates alebo dokonca výmena dochádzania za o niečo rýchlejšiu prechádzku. Diéta? Prevencia chorôb srdca a obehového systému bude účinnejšia, ak sa zameriate na stredomorskú stravu, bohatú na ovocie, zeleninu, zdravé tuky, celozrnné výrobky, ryby a nízkotučné mliečne výrobky. Obmedzte a najlepšie vylúčte stimulanty zo svojho života.
S prihliadnutím na kardiovaskulárne ochorenia a prevenciu nemožno nespomenúť pravidelné prehliadky. Túto možnosť sa oplatí využiť. A ešte lepšie je doplniť si to preventívnymi prehliadkami, ktoré môžete absolvovať v pohodlí domova.
Prevencia srdcových chorôb - aké testy na obehový systém sa oplatí robiť?
Okrem pravidelných prehliadok v ambulancii sa oplatí myslieť na každodenné pozorovanie tela a rýchle vyšetrenia základných životných parametrov. Jedným z nich je meranie saturácie krvi, ktoré umožňuje odhadnúť úroveň okysličenia v tele. Tu je nápomocný pulzný oxymeter, ktorý by mal byť súčasťou každej domácej lekárničky. Test je rýchly a bezbolestný, stačí priložiť konček prsta na senzor zariadenia.
Riziko srdcovocievnej smrti zisťuje aj meranie krvného tlaku. Kúpte si kvalitný tlakomer a pravidelne ho používajte a zaznamenávajte svoje výsledky. Najnovšie prístroje na meranie krvného tlaku majú množstvo užitočných doplnkových funkcií, ako napríklad schopnosť odhaliť fibriláciu predsiení. Je to dôležité, pretože fibrilácia predsiení je jednou z najčastejších porúch srdcového rytmu. Žiaľ, v mnohých prípadoch to nie je cítiť dlhodobo. Dostupné monitory krvného tlaku s funkciou detekcie fibrilácie predsiení zahŕňajú napríklad Novama Comfort + AF. Pri výbere domáceho tlakomeru si overte aj to, či prístroj garantuje presnosť merania, potvrdenú klinickými testami nezávislých združení. To je prípad tlakomerov už spomínanej značky Novama, ale aj Braun a Vitammy.
Pacientom s vysokým rizikom srdcovo-cievnych ochorení liečených kardiologicky mimoriadne pomáhajú špecializované vyšetrenia poskytované EKG prístrojmi.
Prevencia srdcovo-cievnych ochorení nie je nič iné ako starostlivosť o seba a zdravý životný štýl. Ďalšie príznaky, ako napr. dýchavičnosť, bolesti na hrudníku, kŕče v lýtkach a ich opuchy, trvalo vysoký krvný tlak, búšenie srdca sú jasným signálom na objednanie sa k lekárovi.