Kedy ste si naposledy vymenili zubnú kefku? Vyhadzujeme expirované potraviny, dopĺňame vitamíny a doplnky a často vymieňame aj svoje kozmetické výrobky. Pokiaľ ale ide o zdravie a krásu, nedostáva sa našim zubom toľko pozornosti ani myšlienok ako pri iných oblastiach nášho života. Existujú však dôležité pravidlá a tipy, ktoré by ste mali dodržiavať pre udržanie optimálneho zdravia chrupu.
Kedy meniť zubnú kefku.
Väčšina zubných lekárov odporúča meniť si zubnú kefku každé 3 mesiace. Zubné kefky používané dlhšie sa vyznačujú opotrebovaním a stávajú sa menej účinnými pri odstraňovaní zubného povlaku zo zubov a ďasien. Štúdie zistili, že asi 3 mesiace sú štetiny účinné potom sa rozpadnú a stratia účinnosť. Jednou z ďalších vecí, na ktoré zvyčajne nemyslíme (a asi by sme mali), je to, že choroboplodné zárodky sa môžu skrývať a hromadiť v štetinách zubnej kefky. Preto je dôležité vymeniť si zubnú kefku po nachladnutí, inak riskujete možnú reinfekciu.
Starostlivosť o kefku.
Ak sa nebudete o kefku správne starať, môžu sa v jej štetinách tiež vytvárať huby a baktérie. Po použití zubnú kefku dôkladne opláchnite a osušte. Uchovávajte ju odkrytú vo zvislej polohe a chráňte ju od ostatných použitých zubných kefiek. Ak cestujete, nezabudnite zakryť hlavu zubnej kefky, aby ste ju chránili a obmedzili šírenie choroboplodných zárodkov. Ak si nepamätáte presne, ako dlho to bolo, venujte osobitnú pozornosť stavu, v akom je hlava vašej zubnej kefky – či sú štetiny opotrebované, rozstrapkané alebo najmä ak vidíte tmavé zmeny farby, čo je znakom plesne.
Čo sa stane, keď si zubnú kefku nezmením dosť často?
Pokiaľ fakt, že sa na štetinách zubnej kefky nadbytočne hromadia baktérie a plesne, nie je dostatočným dôvodom na to, aby ste si zubnú kefku vymieňali častejšie, s výmenou zubnej kefky súvisí aj množstvo ďalších rizík a nezvaných problémov. Jedným z rizík je poškodenie ďasien, pretože staré zubné kefky sú neúčinné pri odstraňovaní zubného povlaku zo zubov, čo vedie k zápalu ďasien. Gingivitída, ktorá sa nelieči, vedie k infekcii, ktorá môže spôsobiť vypadávanie zubov. Neviem ako vy, ale teraz si idem vymeniť zubnú kefku a naplánujem si hĺbkové čistenie u svojho zubára.
Čo treba brať do úvahy pri nakupovaní zubných výrobkov.
Požiadajte svojho zubného lekára počas nasledujúcej zubnej prehliadky a čistenia o odporúčania, čo by ste mali kupovať, na základe vašich individuálnych potrieb, konkrétneho stavu zubného zdravia atď. Niektoré bežné návrhy medzi zubnými profesionálmi sú hľadať zubné kefky s mäkkými štetinami, pretože tvrdé štetiny poškodzujú vaše zuby a ďasná, zvoliť veľkosť hlavy kefky, ktorá sa dotýka jedného alebo dvoch zubov súčasne, používať zubnú pastu obsahujúcu fluorid, zvážiť používanie ústnej vody na ďalší boj s plakmi a zápalmi ďasien a nezabudnite na niť!
Elektrická zubná kefka.
Zvážte investíciu do elektrickej zubnej kefky, pretože sa preukázalo, že zlepšujú zdravie ústnej dutiny nad rámec toho, čo dokáže ručná zubná kefka, a to odstránením zubného povlaku, znížením zápalu ďasien a elimináciou zafarbenia zubov. Ukázalo sa tiež, že minimalizujú množstvo zubného povlaku na zuboch ľudí s paradentózou.
Skúmajte, ktoré produkty najlepšie vyhovujú vašim potrebám, a nezabudnite požiadať zubára o odporúčania.