Čistý a svieži vzduch je pre správne fungovanie tela a aj rozmýšľanie veľmi dôležitý. V meste je však pod vplyvom smogu, prachu, mikroorganizmov a iných škodlivých látok vzduch znečistený. Veľakrát povieme vetu "Otvorím okno, nech sa tu vyvetrá." Čo si však len máloktorý z nás uvedomuje je fakt, že ten mestský vzduch si púšťame aj do bytu, alebo kancelárie, keď otvoríme na vetračku. Čistý vzduch však možno získať aj inak.
Kvalita vzduchu a pohoda
Dospelý človek v pokoji vykoná asi 16 nádychov a výdychov za minútu, čiže 23 000 nádychov a výdychov denne, alebo viac ako 8 miliónov nádychov za rok. Každý jeden nádych spôsobuje, že pľúca prijímajú okrem životodarného kyslíka a iných plynov vo vzduchu aj mikropolutanty, prach PM2,5 a PM10 charakteristický pre smog, aerosóly, ale aj vírusy, baktérie, spóry húb, prach a mnoho ďalšieho.
Náš dýchací systém účinne odstraňuje väčšinu vdychovaných znečisťujúcich látok. Žiaľ, má svoje limity a pri nadmernom pôsobení, najmä dlhodobom, nebude taký účinný a časť z neho zostane v dýchacích cestách a dostane sa do krvného obehu, čo časom spôsobí zmeny vo vnútorných orgánoch. Dýchanie znečisteného vzduchu z dlhodobého hľadiska môže viesť k ochoreniam dýchacieho a obehového systému, problémom s plodnosťou a rozvoju rakoviny.
Krátkodobo môže dýchanie znečisteného vzduchu spôsobiť dočasnú hypoxiu, zníženú saturáciu kyslíkom, bolesti hlavy alebo zvýšenú náchylnosť na infekcie.
Kvalita vonkajšieho ovzdušia často zaostáva za želaním a bohužiaľ v tomto smere môžeme ako jednotlivci urobiť len málo. O kvalitu vzduchu sa však vieme postarať vo vnútri – doma, v byte, kancelárii či priestoroch. Aj keď si myslíte, že máte doma čistý vzduch, ak nemáte filtračné a čistiace systémy, nie je to tak.
Ako sa postarať o čistý vzduch vo svojom byte/dome/priestoroch?
Základnou metódou zabezpečenia kvality vzduchu v budovách je účinný systém vetrania zodpovedný za výmenu vzduchu. Gravitačné vetranie je možné podporovať mechanicky, čím je zabezpečená efektívnejšia cirkulácia a výmena vzduchu. Je potrebné ho pravidelne čistiť a dezinfikovať, aby boli prívodné vzduchové kanály čisté. To však nestačí, pretože hoci samotná výmena je dôležitá, kontaminanty tam stále sú.
Jedným z najúčinnejších spôsobov čistenia vzduchu v byte je kúpa čističky vzduchu. Toto zariadenie je schopné zadržať až 99,97 % mikroskopických škodlivín a alergénov a dokonca aj niektoré mikroorganizmy – všetko závisí od typu použitých filtrov.
Hlavnou úlohou čističky vzduchu je odstraňovať škodlivý prach PM 2,5 a PM 10, ktoré sú súčasťou smogu. Čistička vzduchu navyše čiastočne odstraňuje prachové častice a vlasy (aj keď čistenie a vysávanie nemôže nahradiť). Ak je čistička vybavená vhodnými filtrami, dokáže zo vzduchu odstrániť aj alergény, napríklad peľ tráv, ale aj vírusy, baktérie a spóry húb až do veľkosti 0,3 mikrónu. Čističku vzduchu je možné integrovať so zvlhčovačom a ionizátorom, potom sa stará aj o celkovú kvalitu atmosféry v byte, čo sa premieta do zdravia a pohody obyvateľov.
Ak si chcete zabezpečiť zdravý vzduch vo svojich priestoroch, môžete si zvoliť aj prírodu a riešenia, ktoré veľa nestoja sú tiež mimoriadne efektívne. Hovoríme samozrejme o rastlinách na čistenie vzduchu. Tie zlepšia estetiku interiéru a zároveň zachytia prach, zabezpečia kyslík a celkovo prispejú k dobrej atmosfére. Medzi takéto rastliny patria: Chamedora, paprade, Spathiphyllum, Marginalized Dracaena a mnoho ďalších.
Čistý a dezinfikovaný vzduch
Čističky a rastliny síce odstraňujú škodliviny a čiastočne zachytávajú mikroorganizmy, nie sú však určené na dezinfekciu vzduchu. Ak chcete zabezpečiť mikrobiologickú bezpečnosť obyvateľov, zákazníkov a personálu, oplatí sa investovať do zariadení na dezinfekciu vzduchu – virucídnych lámp alebo prietokových zariadení na dezinfekciu vzduchu. Fungujú tak, že povrch alebo vzduch nasávaný do komory ožarujú UV lúčmi. Toto žiarenie je škodlivé pre živé organizmy vrátane vírusov, baktérií a iných patogénov, vďaka čomu je vzduch mikrobiologicky čistý.
Toto riešenie sa odporúča najmä do priestorov, ktoré navštevuje veľa ľudí a bude fungovať nielen počas pandémie COVID-19, ale aj na dennej báze, aby zákazníkom poskytovalo pocit bezpečia, zdravý a čistý vzduch.