Široká škála tlakomerov prinúti mnohých ľudí rozmýšľať, ktorý tlakomer si vybrať, a rozhodnutie nie je také jednoduché . Dostupné sú elektronické tlakomery na zápästie a ruky, manuálne, poloautomatické, hodinové a stĺpcové , pričom každý z nich sa líši podľa toho, čo si vyberie výrobca. Okrem konštrukčných detailov však možno tieto zariadenia rozdeliť do dvoch hlavných skupín – profesionálne a domáce. Ako sa líšia? Ktoré tlakomery sú lepšie pre zdravotnícky personál a ktoré na súkromné použitie?
Aký tlakomer?
Dobrý tlakomer, bez ohľadu na to, či ho bude používať lekár, alebo sa bude používať doma či v opatrovateľskom centre, musí spĺňať základné požiadavky:
-
Musí poskytovať presné a opakovateľné meranie,
-
Chyba merania nemôže byť väčšia ako 3 mm Hg,
-
Musí byť spoľahlivý,
Tieto 3 vlastnosti robia tlakomer vhodný na použitie a poskytujú adekvátnu diagnostickú hodnotu. Samozrejme, ak by to bolo také jednoduché, nerozmýšľali by sme nad tým, aký typ tlakomeru si vybrať a pre koho bude dané riešenie najprínosnejšie.
Dostupné monitory krvného tlaku:
-
Manuálne (na manuálne meranie)
-
Automatické (elektronické)
-
Poloautomatické
Profesionálny tlakomer – charakteristické vlastnosti
Profesionálny tlakomer používaný na diagnostiku je prístroj vybavený manžetou, ktorá sa nafukuje vzduchom pomocou špeciálnej banky a hodinami (manometrami) ukazujúcimi tlak; je potrebný aj stetoskop na meranie Korotkoffovou auskultačnou metódou. Ide o najspoľahlivejšiu metódu, ktorá umožňuje meranie aj veľmi nízkych hodnôt tlaku tam, kde elektronické modely zlyhávajú.
Auskultačné meranie pomocou fonendoskopu si vyžaduje zručnosť (nie sú to pokročilé znalosti, ale aj tak sú potrebné), preto nelekári, ktorí nevedia ovládať fonendoskop a manometer, takéto vyšetrenie nezvládnu.
Tretím aspektom je, že profesionálne tlakomery sa primárne používajú na meranie krvného tlaku iných a testovanie seba samého je dosť nepohodlné. Preto sa predpokladá, že najpresnejší manuálny tlakomer je zároveň prístrojom na profesionálne použitie alebo pre používateľov s aspoň základnými medicínskymi znalosťami.
V lekárskej praxi sa niekedy používajú elektronické tlakomery, ale menej často. Alternatívou a medziriešením sú poloautomatické tlakomery, ktoré vyžadujú manuálne nafúknutie manžety, umožňujú meranie počúvaním, ale aj automatické meranie.
Domáci tlakomer
Dobrý domáci tlakomer by mal byť predovšetkým čo najjednoduchší na používanie, aby nikto nemal problém s meraním tlaku - ani človek znalý techniky, ani starší, ani chorý človek. Preto sa domáce tlakomery obsluhujú s minimálnym počtom tlačidiel a výsledky sú prezentované v prehľadnej forme. Takýto dobrý domáci tlakomer sa jednoducho nasadí na ruku alebo zápästie, zapne sa vypínač a meranie prebieha automaticky bez účasti pacienta. Pozrite si napríklad Vitammy Next 3.
Domáci tlakomer je zariadenie na individuálne použitie, preto najlepšie funguje pri používaní jednou osobou. V predaji sú aj zariadenia, ktoré dokážu uložiť profily pacientov, takže jedno zariadenie môže používať viacero ľudí.
Najlepší súkromný tlakomer je taký, ktorý poskytne presné meranie (hodnota chyby by nemala presiahnuť 3 mm Hg) a bude mať aj funkciu merania arytmie, pretože nepravidelný srdcový tep môže narušiť alebo dokonca znemožniť meranie. Užitočné funkcie v domácich tlakomeroch:
-
3M – priemerná hodnota krvného tlaku,
-
IHB (Irregular Heart Beat) – indikátor nepravidelného srdcového tepu,
-
Srdcová frekvencia – zobrazuje sa meranie srdcovej frekvencie,
-
Fuzzy Logic – zaisťuje vysokú presnosť merania vďaka individuálnemu nastaveniu úrovne vzduchovej náplne manžety,
-
Podsvietenie obrazovky – pre lepšiu viditeľnosť pri zhoršených svetelných podmienkach,
-
Upozornenia – keď sa krvný tlak alebo srdcová frekvencia odchyľujú od normálu,
-
Možnosť nastavenia vhodnej veľkosti manžety.