Bolesť chrbta je stav známy ako civilizačná choroba. Odhaduje sa, že postihuje až 80 % spoločnosti. Nedostatok fyzickej aktivity a stresujúci životný štýl sú hlavnými, ale nie jedinými príčinami tohto stavu. Čo robiť, ak bolí drieková chrbtica? Ako zmierňujete bolesti chrbta spôsobené zraneniami?
Prečo vás bolí chrbát?
Na bolesti chrbta sa sťažujú mladí aj starší ľudia, ženy aj muži. Bolesť môže mať rôzne príčiny a závažnosť. Najjednoduchšie rozdelenie je na bolesť hornej časti chrbta, ktorá sa nazýva cervikálna neuralgia a spodnej časti chrbta. Cervikálna neuralgia sa zvyčajne spája so zlým držaním tela a stresom. Bolesti v oblasti hrudníka môžu byť aj dôsledkom svalového napätia v dôsledku stresu, ale aj úrazov či degeneratívnych zmien medzistavcových platničiek. Bolesť v tejto časti chrbta často postihuje ženy s veľkými prsiami a všetkých ľudí, ktorí v práci zaujmú nesprávnu polohu tela alebo majú nadváhu.
Bolesť dolnej časti chrbta v driekovej oblasti je najčastejšou bolesťou chrbta u pacientov. Pokiaľ ide o tento typ bolesti chrbta, môže súvisieť s inými chorobami, ako je endometrióza, prostatitída a obličkové kamene. Bolesti chrbta sú bežným stavom spojeným s menštruáciou, ale aj neoddeliteľnou súčasťou starnutia. Bolesti v driekovej oblasti môžu byť spôsobené degeneratívnymi zmenami, reumatologickými zmenami alebo herniou medzistavcovej platničky, bežne známou ako vyskočená platnička.
Bolesť chrbta sa často vyskytuje v dôsledku zranení a zápalov. Môže súvisieť s defektmi chrbtice, rakovinou a obezitou. Ako už bolo spomenuté, jednou z hlavných príčin bolesti chrbta je sedavý spôsob života a stres. To sú dôvody, prečo sa na bolesti chrbta sťažujú mladší ľudia a dokonca aj deti.
Aké sú tipy bolesti chrbta?
Bolesti chrbta môžeme rozdeliť na náhle, prejavujúce sa ostrou, prenikavou bolesťou, a tupú, postupne sa zvyšujúcu bolesť. Oba typy bolesti výrazne znižujú komfort a pohodu, často znemožňujú vykonávanie tých najjednoduchších činností. Výskyt bolesti chrbta, sprevádzaný horúčkou, zimnicou, svalovou slabosťou a poruchami citlivosti končatín, si vyžaduje naliehavý lekársky zásah. To isté platí, keď sú bolesti chrbta spojené s chudnutím, inkontinenciou moču a inkontinenciou stolice.
Keď je bolesť dolnej časti chrbta spojená s preťažením alebo zranením chrbtice, odpočinok a domáce lieky na bolesť chrbta zvyčajne poskytujú dostatočnú úľavu. Čo však treba robiť, aby sa vám uľavilo?
Pokiaľ ide o zápaly, na zmiernenie bolesti sú nápomocné studené obklady, masti a gély s chladivým účinkom. Pri degeneratívnych zmenách veľa ľudí pociťuje zlepšenie stavu pri použití termoterapie, teda teplých obkladov. Pri bolestiach chrbtice spôsobených degeneratívnymi alebo reumatoidnými zmenami sa odporúčajú aj kúpele s použitím jódovo-brómovej soli.
Jednou z najčastejších príčin akútnej bolesti chrbta, ktorá bráni pohybu, je prolaps disku. Čo robiť v tejto situácii? Úľavou je ležať na chrbte v tzv. pozíciu stoličky, s pokrčenými kolenami a bokmi. Zápal zmierňujú už spomínané studené obklady, v neskoršej časti liečby sú nápomocné teplé obklady. Plus lieky proti bolesti a protizápalové lieky na zmiernenie bolesti. Bolesť chrbta je zvyčajne spôsobená stresom. Úľavu v tomto prípade prinesú masáže, ale aj relaxačné techniky či termoterapia.
Postupujúca bolesť chrbta – čo robiť?
Tradičná liečba patrí medzi účinné formy liečby bolestí chrbta, niekedy sa však stav pacienta zhorší a bolesti pretrvávajú. V tomto prípade úľavu poskytuje fyzioterapia a cvičenia vykonávané doma, samozrejme individuálne vybrané odborníkom. Rehabilitačné prístroje prídu vhod pri ošetrovaní zranení, ktoré spôsobujú bolesti chrbta a učenie sa správneho držania tela pomôže minimalizovať bolesť pri každodenných činnostiach, ako je napríklad zdvíhanie predmetov z podlahy. Bolesť chrbta si niekedy vyžaduje chirurgický zákrok, ale tieto prípady nie sú početné a tvoria 1 – 2 % všetkých pacientov s bolesťou chrbta. Zvyčajne ide o situácie súvisiace okrem iného s s prítomnosťou nádoru v chrbtici alebo priebehom ischias s poruchou citlivosti.