Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) aj UNICEF odporúčajú, aby bolo dieťa dojčené aspoň prvých šesť mesiacov (okolo 26 týždňov) a ideálne je, aby dojčenie pokračovalo aj po tomto čase spolu s kŕmením pevnou stravou dva alebo viac rokov.
Podpora a pochopenie dojčenia rastie aj u niektorých zamestnávateľov, ktorí berú ohľad na dojčiace matky a snažia sa im vytvoriť priaznivé pracovné prostredie. Vieme, že každá kvapka materského mlieka, ktorú dieťa dostane, je cenná a čím dlhšie dojčenie pokračuje, tým väčšie sú výhody pre vaše dieťa aj pre vás.
Každý mesiac dojčenia znižuje riziko chorôb, ktoré môžu viesť deti do nemocnice. Pomáha tiež chrániť deti pred nadváhou alebo obezitou, čo znamená, že je u nich v budúcnosti menej pravdepodobné, že sa u nich rozvinú choroby, ako je cukrovka.
Svetová zdravotnícka organizácia a UNICEF odporúčajú, aby boli deti dojčené najmenej dva roky.
„Preskúmanie dôkazov ukázalo, že na základe populácie je optimálnym spôsobom výživy dojčiat výlučné dojčenie počas šiestich mesiacov. Dojčatá by potom mali dostávať doplnkové jedlá s dojčením do dvoch rokov alebo aj dlhšie. “
Pri zavedení pevnej stravy, zvyčajne okolo polovice prvého roka začne vaše dieťa presúvať svoj hlavný zdroj výživy z vášho mlieka do iných jedál. V tejto počiatočnej fáze je dôležité pamätať na to, že svoje dieťa dojčíte ešte predtým, ako mu ponúknete pevnú stravu, pretože materské mlieko má stále oveľa viac výživy ako malé množstvá zdravých látok, ktoré je možné konzumovať.
Ľudské mlieko, aj keď v malom množstve, prispieva k výžive a zdraviu vášho dieťaťa, pokiaľ vaše mlieko dieťa prijíma. Mnoho zdravotných výhod ľudského mlieka závisí od dávky, to znamená, že čím dlhšie dieťa dostáva ľudské mlieko, tým väčšie sú jeho výhody. Neustále sa objavujú ďalšie zdravotné prínosy dlhšieho dojčenia kojencov. Skvelou správou je, že dojčenie má tiež veľmi dôležité výhody pre zdravie matiek. Prebiehajúce štúdie ukázali, že čím dlhšie dojčenie pokračuje, tým viac zdravotných výhod má pre matku aj dieťa.