Späť na Starostlivosť o deti

Čo je BLW a ako na to....

8 min.
Čo je BLW a ako na to....

Každý deň sa stávame súčasťou niečoho nového, čo ponúka výskum a vývoj. BLW je metóda zavádzania tuhej stravy dojčatám, pričom kaše a kŕmenie lyžičkou sa úplne vynecháva v prospech príkrmov, ktoré dieťa je samo.

BLW (Baby-Led Weaning, alebo odstavenie vedené dieťaťom) ponúka rodičom spôsob, ako úplne obísť myšlienku detskej výživy, ktorý vytvorila Gill Rapleyová, britská zdravotná sestra. Odstavenie vedené bábätkom je čoraz populárnejšie najmä u rodičov, ktorí sa chcú vyhnúť výchove vyberavých jedákov, ako aj u rodičov, ktorí sa hlásia k filozofii výchovy detí typu Montessori, kde sú deti podporované, aby boli sebestačné.

Odstavenie vedené dieťaťom vo svojej podstate zdôrazňuje nezávislosť dieťaťa. Rodič má čakať, kým jeho dieťa prejaví známky pripravenosti na jedenie, a vo všetkých záležitostiach zavádzania tuhej stravy má sledovať pokyny dieťaťa. Bábätká sú privádzané k stolu na rodinné jedlá, povzbudzované, aby jedlo zdvihli vlastnými prstami a zjedli toľko, koľko chcú. Bábätká, ktorým sa podáva pevná strava v rámci tejto metódy tiež pokračujú v kŕmení z prsníka alebo z fľaše a môžu určiť, kedy by sa malo kŕmenie mliekom obmedziť.

Výhody odstavenia pod vedením dieťaťa.

Výskumné štúdie ešte len začínajú analyzovať vplyv odstavenia pod vedením dieťaťa, ale vieme, že ak necháte svoje dieťa samo sa kŕmiť, existuje veľa výhod.

Prvoradý význam má podpora nezávislosti: s odstavením pod vedením dieťaťa sa vaše dieťa naučí jesť samo a bude mať kontrolu nad tým, čo a koľko zje. Skúsenosť je taká, že bábätká, ktorým bola poskytnutá táto kontrola nad tým, čo jedia, sú menej vyberavými jedákmi vo veku batoľaťa a neskôr. Pri odstavení vedenom dieťaťom je menej pravdepodobné, že sa jedlo stane pákou kontroly alebo moci vo vzťahu medzi dieťaťom a rodičom, pretože dieťa má od prvého dňa kontrolu nad prijímaním potravy.

Medzi ďalšie výhody odstavenia pod vedením dieťaťa patrí príležitosť pre vaše dieťa precvičiť si kritické motorické a orálne zručnosti. Samokŕmenie s rôznymi konzistenciami a textúrami jedla umožňuje vášmu dieťatku pracovať na pohyboch jazyka, sile čeľuste a prehĺtaní, ako aj na jemných motorických zručnostiach potrebných na zbieranie rôznych veľkých kúskov jedla prstami.

A napokon, súčasný výskum ukazuje, že deti, ktoré začínajú s tuhými príkrmami (alebo „odstavením riadeným dieťaťom“), menej riskujú pravdepodobnosť pridusenia sa jedlom ako deti, ktoré sú kŕmené lyžičkou.

Výhody nechať svoje dieťa samo jesť.

  • Nezávislosť: Bábätko sa učí jesť samostatne a má úplnú kontrolu nad jedením.
  • Vývoj: Dieťa si precvičuje dôležité motorické a orálne zručnosti.
  • Kontrola chuti do jedla: Dieťa si samo určí, koľko zje, a naučí sa prestať, keď je plné.
  • Ľahkosť: Bábätko (väčšinou) zje to, čo vy, hoci jeho jedlo je jednoduchšie.
  • Rozmanitosť: Dieťa môže jesť pokrmy rôznych tvarov a chutí, čo môže neskôr znížiť vyberavosť.
  • Náklady: Dieťa zje skutočné jedlo. Nevyžadujú sa žiadne drahé poháre, vrecká alebo mixéry. Pozn. autora: Tanier na jedenie podľa metódy BLW vám dokáže pomôcť.
  • Rodinné jedlá: Bábätko jedáva s vami.
  • Stravovanie: Bude jednoduchšie jesť v reštauráciách, pretože dieťa môže jesť celé jedlo.
  • Zábava: Bábätká sa radi dotýkajú jedla a skúmajú rôzne chute.

Na sklade: 1 ks
Na externom sklade: 81 ks
Môžete mať 26.11.2024
Tanier zdravých proporcií BLW (Baby-Led Weaning) je inovatívny spôsob podporujúci zdravé...
Cena s DPH
11,84 €
Cena bez DPH
9,87 €

Kedy začať s odstavením pod vedením dieťaťa.

Pokiaľ ide o zavádzanie pevných príkrmov, či už ide o príkrmy alebo pyré, počkajte, kým bude vaše dieťatko vývojovo pripravené. Tu je niekoľko znakov:

  • Vaše dieťa môže sedieť na vysokej stoličke bez pomoci
  • Má dobrú pevnosť krku
  • Je schopné presunúť jedlo do zadnej časti úst pohybmi čeľuste nahor a nadol
  • Zdá sa, že má záujem o jedlo

Hoci väčšina zdravých detí starších ako 6 mesiacov je vývinovo schopná sama sa kŕmiť, silné žuvacie schopnosti u niektorých detí nemusia byť plne vyvinuté skôr ako v 9. mesiaci. Proces odstavenia vedený dieťaťom pomôže rozvíjať tieto žuvacie schopnosti.

Všimnite si tiež, že „odstavenie“ je trochu nesprávne pomenovanie. Dokonca aj po začatí podávania tuhej stravy bude materské mlieko alebo umelá výživa naďalej najväčším zdrojom výživy dieťaťa až do veku aspoň 1 roka.

Zatiaľ čo Americká akadémia pediatrov (AAP) nemá usmernenia týkajúce sa odstavenia pod vedením dieťaťa, hovorí sa, že akonáhle sa vaše dieťa dokáže bez pomoci posadiť a vložiť si predmety do úst, môže jesť jedlo prstami. Organizácia tiež tvrdí, že deti môžu byť dostatočne veľké na pevné potraviny, keď zdvojnásobia svoju pôrodnú hmotnosť a vážia najmenej 6 kilogramov.

Najlepšie potraviny na odvykanie vedené bábätkom.

Pri odstavení vedenom bábätkom možno použiť tieto jedlá:

  • Avokádo
  • Plátky jablka (pečené, dusené alebo varené bez šupky)
  • Banán
  • Ružičky brokolice so stopkou (dusené)
  • Kuracie mäso (nakrájané na pásiky)
  • Omelety (nakrájané na pásiky)
  • Cestoviny
  • Mäso (pomaly varené a potrhané)
  • Losos (varený a vo vločkách)
  • Kúsky jedla podstatnej veľkosti – nakrájané na dlhé tenké prúžky, mince alebo orezávačom – sú pre vaše dieťa často najzvládnuteľnejšie. Je to preto, lebo len veľmi málo 6- až 8-mesačných detí zvládne kliešťový úchop (palec a ukazovák), takže jedlo zoberú celou dlaňou.

Akonáhle si vaše dieťa vyvinie tento kliešťový úchop (zvyčajne okolo 8 až 9 mesiacov), podávajte jedlo nakrájané na malé kúsky, ako sú kúsky zrelého manga, varená fazuľa, nasekaný dusený špenát a kúsky cestovín.

Pamätajte tiež, že textúra je kľúčová. Jedlo, ktoré dávate svojmu dieťaťu by malo byť mäkké a ľahko rozdrviteľné jemným tlakom medzi palcom a ukazovákom. Napríklad, keď začínate s odstavením vedený dieťaťom, ovocie a zeleninu by ste mali naparovať. Keď vaše dieťa vyskúša a znesie niekoľko jednozložkových potravín, môžete začať ponúkať zmiešané jedlá. Uistite sa, že na podnose sú vysokokalorické potraviny a potraviny so železom, zinkom, bielkovinami a zdravými tukmi. Je tiež dobré variť s malým množstvom soli alebo bez nej, pretože telo dieťaťa ešte nevie dobre spracovať sodík.



Potraviny, ktorým sa treba vyhnúť pri odvykaní pod vedením dieťaťa.

Keď začínate s odstavením pod vedením dieťaťa, vyhnite sa bežným nebezpečenstvám udusenia, ako sú:

  • Celé hrozno
  • Celé čučoriedky
  • Voľné kukuričné zrná
  • Celé orechy a semená
  • Párky v rožku a párky
  • Sušené ovocie ako hrozienka
  • Popcorn
  • Surová detská mrkva
  • Surové kúsky jabĺk
  • Lepkavé orechové maslá

Bez ohľadu na to, ako sa rozhodnete zoznámiť svoje dieťa s pevnými látkami, je dobré sa zoznámiť s Heimlichovým manévrom špecifickým pre dojčatá. Nakoniec, ako preventívne opatrenie, vždy zostaňte s dieťaťom, keď je a uistite sa, že sedí.

Čo ak sa vaše dieťa dusí?

K duseniu dochádza, keď jedlo uviazne v hrdle alebo priedušnici, čím sa zablokuje prúdenie vzduchu. Ak sa dieťa dusí, pravdepodobne nebude vydávať zvuky.

Podľa Children's Wisconsin je dusenie u detí zriedkavé, najmä ak dodržiavate bezpečné stravovacie návyky. To zahŕňa držanie vášho dieťaťa vo vzpriamenej polohe na vysokej stoličke a podávanie dobre uvareného jedla vo vhodnej veľkosti. Ďalšie bezpečnostné tipy zahŕňajú:

  • Vždy zostaňte so svojím dieťaťom, kým prijíma potravu
  • Uistite sa, že vaše dieťa pri jedle sedí
  • Podávanie potravín, ktoré nie sú príliš tvrdé (napríklad kúsky surového jablka sú jedným z najväčších rizík dusenia pre deti)
  • Absolvovanie kurzu prvej pomoci pre dojčatá vám môže pomôcť

Neponáhľajte sa pomôcť svojmu dieťaťu, ak sa dávi (Deti cítia paniku rodičov a môžu si vytvoriť negatívne asociácie s jedením; namiesto toho zostaňte pokojní a dajte im čas, aby si to vyriešili).

Tipy na úspešné odstavenie pod vedením dieťaťa.

Ak zvažujete odstavenie vedené dieťaťom, existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby táto skúsenosť fungovala pre vás a vaše dieťa. Čítajte ďalej, kde nájdete tipy a triky na odstavenie vedené dieťaťom.



Zvážte zmiešaný prístup.

Ak je kŕmenie lyžičkou pre vás a vaše dieťa najpohodlnejšie, nie je potrebné ho úplne opustiť pred zavedením príkrmov. Počas prvého alebo dvoch mesiacov samokŕmenia bude vaše dieťa veľa lízať, ochutnávať a skúmať – ale nebude veľa jesť. Takže pyré môžu pomôcť urobiť jedlá sýtejšie a výživnejšie. Navyše, niektoré deti nie sú pripravené na príkrmy vo veku 6 mesiacov. Odborníci odporúčajú zmiešaný prístup, pretože pomáha bábätkám pri konzumácii jedla pomocou prstov a tiež minimalizuje riziko nutričných medzier v strave. Odporúčajú taktiež podávať príkrmy priamo pred alebo po pyré a pripravovať pyré s čoraz viac hrudkovitou textúrou, aby sa zlepšili žuvacie zručnosti vášho dieťaťa.

Pripravte sa na neporiadok.

Cieľom odstavenia vedeného dieťaťom je nechať vaše dieťa skúmať jedlo vlastným tempom, takže to znamená rozpučiť ho, rozmazať, zahodiť a pravdepodobne pri každom jedle narobiť neporiadok. Zašpinenie sa je súčasťou procesu kŕmenia. Je to zásadný míľnik v učení sa milovať rôzne výživné jedlá. Vaša podlaha pravdepodobne zažije to najhoršie. Pod vysokú stoličku môžete umiestniť vrece na odpadky alebo plastový obrus, aby ste ich mohli ľahko upratať.

Jedzte spolu.

Využite skutočnosť, že prvky väčšiny jedál pre dospelých môžu byť prispôsobené deťom a vytvorte si zvyk jesť niektoré jedlá s dieťaťom. Dovoľte dieťaťu jesť pri stole, alebo ešte lepšie, dajte svojmu dieťaťu rovnaké ingrediencie, z ktorých sa skladá vaše jedlo.

Nechajte svoje dieťa používať bezpečný riad.

Je kľúčové, povzbudiť vaše dieťa, aby sa začalo podieľať na používaní príboru. Nechajte svoje dieťa napríklad siahnuť po lyžičke a viesť si ju k ústam s vašou pomocou alebo bez nej. Uistite sa, že dieťa je samo a vyhýbajte sa špáradlám či špízom.

Buďte si istí, že dostávajú dostatok živín.

Keď vaše dieťa po prvý raz začne prijímať tuhú stravu, väčšinu výživy bude stále prijímať z materského mlieka alebo umelého mlieka, takže sa nebojte, ak v skutočnosti nezje veľa jedla, ktoré mu ponúkate. Ak sa zdajú byť frustrované alebo nespokojné s jedlom, zvážte jeho doplnenie s pyré, kým nezvládnu samokŕmenie.

Nebuďte príliš horliví alebo emocionálni.

Jedlo by malo byť považované za prirodzenú a očakávanú súčasť dňa. Nechváľte, netlačte a nenadávajte na jedenie. Pamätajte, že či už ponúkate príkrmy alebo pyré, tlak zo strany rodičov môže negatívne ovplyvniť ochotu dieťaťa skúšať a prijímať nové jedlá.

 

Ako mám obliecť svoje dieťa na spánok v chladnom počasí?
Mohlo by vás zaujímať
Ako mám obliecť svoje dieťa na spánok v chladnom počasí?
Ako si správne vybrať stetoskop
Ako si správne vybrať stetoskop
Požiadajte o vyskúšanie stetoskopu svojho kolegu. Pred samotnou kúpou stetoskopu si vyskúšajte vytypované značky stetoskopov, aby ste sa rozhodli správne. Je dôležité počuť, vidieť a cítiť rozdiel na vlastnej koži. Keď kupujete stetoskop, za vyskúšanie rôznych stetoskopov neexistuje žiadna náhrada. Spýtajte sa kolegov, či si môžete vyskúšať ich stetoskop. (Pred použitím a po ňom samozrejme…
4 min.
Aké slnečné okuliare si treba vybrať….
Aké slnečné okuliare si treba vybrať….
Okuliare, či už dioptrické, alebo slnečné, sú nevyhnutnou súšasťou u ľudí, ktorí majú buď zlé videnie, alebo si chcú svoje oči chrániť. Slnečné okuliare sú však pre ľudí (pilotov, vodičov, ale aj bežných ľudí) taktiež dôležité, hlavne kvôli ochrane pred priamym slnečným svetlom.
2 min.