Vďaka veľkému pokroku v oblasti medicíny sú kyslíkové koncentrátory dnes kompaktné, malé, tiché a ľahké. Napriek tomu poskytujú maximálny účinok a vysoký výkon. Staršie kyslíkové koncentrátory sú objemné a ťažké, čo sťažuje manipuláciu pacientom vyžadujúcim kyslíkovú terapiu počas cestovania alebo mimo domova. Dnes si môžete vybrať z domácich stacionárnych koncentrátorov a prenosných koncentrátorov kyslíka (POC), ktoré môžete presúvať kamkoľvek a ľahko.
Čo je to kyslíkový koncentrátor?
Kyslíkový koncentrátor je typ zdravotníckej pomôcky používanej na dodávanie kyslíka jednotlivcom s poruchami dýchania. Jednotlivci, ktorých koncentrácia kyslíka v krvi je nižšia ako normálna, často vyžadujú na nahradenie tohto kyslíka koncentrátor kyslíka. Pretože kyslíkový koncentrátor je typ zdravotníckej pomôcky, mal by vám ho predpísať lekár po absolvovaní dôkladného lekárskeho vyšetrenia. Lekári tiež pacientom zvyčajne ukážu, ako tieto koncentráty efektívne používať na cestách a doma. Koncentrátory kyslíka filtrujú okolitý vzduch, stláčajú ho na požadovanú hustotu a potom dodávajú vyčistený medicínsky kyslík do systému na dodávanie pulzných dávok alebo do systému s nepretržitým prúdom pacientovi. Je tiež vybavený špeciálnymi filtrami a sitovými lôžkami, ktoré pomáhajú odstraňovať dusík zo vzduchu, aby sa pacientovi zabezpečil prísun úplne vyčisteného kyslíka. Tieto zariadenia tiež prichádzajú s elektronickým užívateľským rozhraním, aby ste mohli upraviť úrovne koncentrácie kyslíka a nastavenie podávania. Potom vdychujete kyslík nosnou kanylou alebo špeciálnou maskou.
Všeobecne meriate výkon kyslíkového koncentrátora v LPM (litre za minútu). Váš lekár určí, akú hladinu kyslíka potrebujete a táto sa môže líšiť v pokoji, počas spánku a pri cvičení.
Aké sú dôvody použitia kyslíkového koncentrátora?
Existuje veľa dôvodov pre používanie kyslíkového koncentrátora. Lekári môžu svojim pacientom odporúčať kyslíkovú terapiu pri rôznych zdravotných problémoch. Vaše pľúca zvyčajne absorbujú kyslík zo vzduchu a prenášajú ho do krvi. Ak ste nedávno podstúpili krvný test alebo pulznú oximetriu na vyhodnotenie hladín saturácie kyslíkom a zistilo sa, že máte nízku hladinu kyslíka v krvi, lekár vám môže odporučiť krátkodobú alebo dlhodobú kyslíkovú terapiu.
Pravdepodobne by vás zaujímalo, na čo sa používa kyslíkový koncentrátor?
Akútne stavy si zvyčajne vyžadujú krátkodobú kyslíkovú terapiu. Tieto podmienky zvyčajne trvajú krátky čas. Môžu mať náhly nástup príznakov oproti chronickým stavom, kde sa veci vyskytujú postupne. Niektoré respiračné alebo chronické stavy však vyžadujú dlhodobé doplňovanie kyslíka.
Akútne stavy vyžadujúce kyslíkový koncentrátor.
Niekoľko príkladov akútnych stavov, pri ktorých by ste na krátkodobú terapiu potrebovali kyslíkový koncentrátor, sú:
Astma: Toto ochorenie znamená, že sa vaše dýchacie cesty zapália a začnú produkovať veľa hlienu, ktorý sťažuje dýchanie. Aj keď existuje množstvo farmaceutických prípravkov, ktoré dokážu liečiť a kontrolovať astmu, kyslíkový koncentrátor dokáže pumpovať vysoké hladiny kyslíka do krvi pacienta, keď má alebo už mal astmatický záchvat.
Pneumónia: Pneumónia je infekcia, pri ktorej sa rozvinie zápal v jednom alebo oboch pľúcnych mechúrikoch a v mnohých prípadoch sa zaplnia tekutinou. Mnoho pacientov s pneumóniou malo predpísanú kyslíkovú terapiu a zaznamenali dobré klinické výsledky.
Syndróm respiračnej tiesne (RDS): RDS je porucha dýchania, ktorá väčšinou postihuje novorodencov, najmä tých, ktorí sa narodia šesť alebo viac týždňov pred dátumom pôrodu. Novorodenci trpiaci RDS nevytvárajú dostatok povrchovo aktívnej látky, čo spôsobí ich ochromenie a sťaženie dýchania. Kyslíková terapia pomocou kyslíkových koncentrátorov pomáha pumpovať kyslík do krvi a pľúc detí, aby sa znížili ďalšie komplikácie.
Bronchopulmonálna dysplázia (BPD): Novorodenci trpiaci RDS majú tiež vyššie riziko vzniku BPD. Toto je ťažké ochorenie pľúc, ktoré si vyžaduje dlhodobú podporu dýchania. V niektorých prípadoch po operácii budú možno potrebovať kyslík na krátky čas.
Chronické choroby, ktoré si vyžadujú kyslíkovú terapiu.
Niektoré chronické stavy vyžadujúce dlhodobé použitie koncentrátora kyslíka sú:
Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP): CHOCHP postihuje asi 16 miliónov ľudí, ale účinnou liečbou môže byť kyslíkový koncentrátor. Keď máte CHOCHP, máte chronické poškodenie pľúc, ktoré sťažuje vašim pľúcam absorbovať dostatok kyslíka. Vo výsledku môžete mať ťažkosti s dýchaním a pomôcť vám môže kyslíková terapia cez koncentrátor.
Cystická fibróza: Tento život ohrozujúci stav dedíte. Spôsobuje poškodenie tráviaceho systému a pľúc. Je to zriedkavý stav, ktorý ovplyvňuje bunky tela zodpovedné za produkciu hlienu, potu a tráviacich štiav. Kvapaliny sa menia, čo vedie k lepkavejšiemu a hustejšiemu roztoku, ktorý upcháva malé vývody dýchacích ciest a priechody infikovaných osôb.
Spánkové apnoe: Spánkové apnoe je porucha spánku, ktorá môže byť vážna a spôsobiť, že sa dýchanie jednotlivca sporadicky zastaví a naštartuje sa počas spánku. Liečba tohto stavu je obvykle kontinuálny pozitívny tlak v dýchacích cestách (CPAP), zvážte chudnutie a fyzickú aktivitu. Niektorí ľudia so spánkovým apnoe môžu vyžadovať kyslíkovú terapiu.
Ako funguje kyslíkový koncentrátor?
Kyslíkový koncentrátor považujte za niečo ako okennú klimatizáciu – nasáva vzduch, mení ho a dodáva v inej podobe. Koncentrátor kyslíka nasáva vzduch a čistí ho, aby mohol byť použitý u osôb, ktoré potrebujú lekársky kyslík kvôli nízkej hladine kyslíka v krvi.
Kyslíkový koncentrátor pracuje nasledovne:
- Stlačenie vzduchu ako chladiaceho mechanizmu, ktorý zabráni prehriatiu koncentrátora
- Nasávanie vzduchu z okolia koncentrátora
- Príprava množstva nastaveného rozhrania
- Odstránenie dusíka zo vzduchu cez sitové lôžka a filter
- Dodanie čisteného kyslíka cez masku alebo nosnú kanylu
Pacienti, ktorí v minulosti vyžadovali kyslíkovú terapiu, sa spoliehali hlavne na tlakové kyslíkové nádrže. Našťastie tieto účinné, ale neefektívne, nepraktické a ťažko prenosné prístroje sú už takmer minulosťou.