Cukrovka je jednou z civilizačných chorôb 21. storočia. Trpia ňou dokonca aj deti a príčinou tohto stavu sú genetické aj environmentálne faktory. Prvé príznaky cukrovky nie je vždy ľahké a rýchle odhaliť, preto sa často stáva, že ochorenie je diagnostikované náhodne, v rámci kontrolných testov. Aké sú typy cukrovky a čo by vás malo prinútiť navštíviť diabetológa?
Čo môže naznačovať cukrovku?
Cukrovka je metabolické ochorenie spojené s príliš vysokou hladinou glukózy v krvi.
Príznaky cukrovky sú dosť špecifické a zahŕňajú - zvýšený smäd, časté močenie, chudnutie (bez zmeny stravy), celková únava.
Problém je však v tom, že toto ochorenie sa často rozvinie potichu a prvé príznaky cukrovky sa objavia, keď sa v tele definitívne usadí.
Pokiaľ ide o príčiny cukrovky, určite treba zdôrazniť význam genetickej predispozície a faktorov prostredia. Žijeme v rýchlom životnom štýle, pričom fyzickú aktivitu zároveň nahrádzame sedavým spôsobom života. Zlá strava, brušná obezita či problémy s hypertenziou výrazne zvyšujú riziko zvýšenej hladiny glukózy v krvi.
Typy cukrovky.
Najbežnejšími typmi cukrovky sú typ 1. a typ 2. a gestačný diabetes.
Diabetes 1. typu je autoimunitné ochorenie. V tomto prípade telo útočí samo na seba tým, že ničí bunky pankreasu. To vedie k nedostatku inzulínu v krvi. Stojí za to zdôrazniť, že príznaky tohto typu cukrovky sa zjavujú rýchlo a priebeh ochorenia je rýchly. Ľudia, ktorí spozorovali časté močenie, neutíchajúci smäd alebo majú v rodine niekoho s cukrovkou 1. typu by nemali ísť k diabetológovi, ale ihneď k odborníkovi. V prípade potvrdenia ochorenia len nasadením liečby a podávaním inzulínu sa predchádza nebezpečným zdravotným komplikáciám u pacienta.
Cukrovka 2. typu je najčastejším typom cukrovky. Odhaduje sa, že ho má asi 90 % ľudí s vysokou hladinou glukózy v krvi. V tomto prípade nemusia byť príznaky ochorenia veľmi jasné a preto je diagnóza často oneskorená. Diabetes 2. typu je spojený s nedostatočnou citlivosťou tkanív na inzulín a vzniká na podklade inzulínovej rezistencie. Hlavnými príčinami tohto typu cukrovky sú nesprávna životospráva, nedostatok fyzickej aktivity a brušná obezita. Preto liečba cukrovky 2. typu začína zmenami v stravovaní pacienta, prispôsobením dávky pohybu jeho potrebám. Keď to nepomôže, nastupuje farmakoterapia, niekedy je potrebné pacientovi predpísať inzulín.
Tehotenská cukrovka je zase spojená s hormonálnymi poruchami u tehotných žien. Môže sa vyvinúť u žien, ktoré nikdy predtým nemali problémy s hladinou glukózy v krvi.
Ako zistiť, či máte cukrovku?
Základom diagnostiky cukrovky je výskyt typických príznakov tohto ochorenia. Ak sa sťažujete na neustálu únavu, pokles formy, chudnutie z neznámych príčin a máte zvýšený smäd a časté močenie, choďte na krvný test.
Kedy navštíviť lekára s cukrovkou?
Zvýšená hladina glukózy je indikáciou pre ďalšiu diagnostiku. Špecialista vám prikáže urobiť krvný test. Tento test zahŕňa odber krvi na prázdny žalúdok na stanovenie hladín glukózy. Pacientovi sa potom podá na pitie roztok glukózy a hodinu a dve hodiny po vypití roztoku sa mu znova odoberie krv na testovanie.
Ak už viete, s akými príznakmi ísť k diabetológovi, nepodceňujte signály, ktoré vám telo vysiela. Pamätajte, že neliečená alebo zle liečená cukrovka môže viesť k množstvu komplikácií. Hovoríme o zlyhaní obličiek, srdcových problémoch, zraku. Diabetici s neadekvátne vedenou terapiou alebo pokročilou fázou diabetu čelia horšiemu hojeniu rán, opakujúcim sa zápalom ďasien a zvýšenému riziku amputácie dolných končatín. Ste diabetik? Pravidelná kontrola glukózy v krvi je nevyhnutnosťou!
Pomôžu vám v tom malé a ľahké glukomery a testovacie príslušenstvo, ktoré zvládnete aj doma. Prezrite si našu ponuku a vyberte si kvalitné zariadenie, ktoré uľahčí vlastný odber krvi na zmeranie glukózy.