Výlety, dovolenky, chvíle strávené s rodinou v prírode, jednoducho oddych... Aj takto možno charakterizovať obdobie v roku, kedy všetko kvitne, zelenie sa a vonia. Trávenie času na vzduchu sú činnosti, ktoré radi robíme. Nie vždy sa však cítime úplne bezpečne a komfortne. Okrem otravných komárov a múch nám hrozí aj iné nebezpečenstvo, ktoré nám môže spôsobiť nemalé trable. Často sa stane, že pocítite ako vám niečo lezie po pokožke a váš zrak sa zaostrí na malý, skoro až mikroskopický hmyz loziaci po vašej ruke, alebo nohe. Uhádli ste...!
S kliešťom sa stretávame vždy po prechádzke v parku, alebo čase strávenom v prírode. Táto malá, krvilačná potvora, malá len pár milimetrov je pre nás nebezpečná nielen preto, že cicia krv, ale hlavne preto, že je prenášačom lymskej boreliózy. Preto je veľmi dôležité dbať na bezpečnosť a chrániť sa.
Prevencia
Jedinou spoľahlivou metódou, ako nechytiť kliešťa, je vyhýbať sa oblastiam, kde na nás číhajú. To znamená obmedziť pobyt vo vysokej tráve v zalesnených oblastiach a okolo nich.
Ak ste radi vonku v prírode a často navštevujete rizikové prostredie, pokúsime sa dať vám dôležité rady na ochranu pred kliešťami.
-
Noste svetlé oblečenie - Svetlé farby uľahčujú spozorovanie kliešťov.
-
Nohavice si zastrčte do ponožiek - Možno to nebude lichotivý vzhľad, ale vytvára fyzickú bariéru proti kliešťom.
-
Používajte repelent - Väčšina chemikálií, ktoré odpudzujú komáre sú do istej miery účinné aj proti kliešťom.
-
Zostaňte v strede cesty - Kliešte nelietajú, ani neskáču a jediná možnosť, ako sa k vám môžu dostať je kontakt s typom prostredia, v ktorom žijú. Sú to vlhké, často tienisté, zalesnené oblasti s listami, nízko položenými rastlinami a kríkmi
-
Zdržujte sa na slnku - Kliešťom sa v suchých a otvorených priestoroch nedarí. Záhradný nábytok a detské vybavenie (šmykľavky) by mali byť odložené z okraja zalesnených a tienistých oblastí. Ak piknikujete, vyberte si kúsok dobre upraveného trávnika alebo nejaký otvorený terén a naň položte deku, dostatočne veľkú na to, aby ste sa na ňu všetci zmestili. Nezabudnite však nato, že je potrebné sa chrániť aj pred slnkom.
-
Skontrolujte seba a svoje deti (a vaše domáce zvieratá), najmä nohy a podpazušie - Kliešte sa zvyčajne zachytia na dolných končatinách a potom šplhajú hore, kde hľadajú miesto na prisatie. Šanca na nakazenie sa lymskou boreliózou alebo inými chorobami prenášanými kliešťami je minimalizovaná, ak je kliešť odstránený krátko po jeho prisatí. Sprcha je dobrým miestom na kontrolu kliešťov. Ucítite akékoľvek nové hrčky na namydlenej pokožke.
Ak sa vám podarí nájsť kliešťa skôr, ako sa prisal, máte vyhraté. No ak ste našli kliešťa prisatého (čo sa bežne stáva), dole nižšie je uvedený návod a odporúčania, ako kliešťa odstrániť.
Ako na to…
Neprepadnite panike - Je pravda, že lymská borelióza je najbežnejšou chorobou prenášanou kliešťami, ale pravdepodobnosť, že sa u vášho dieťaťa vyvinie borelióza po uštipnutí kliešťom, je veľmi nízka.
Z dôvodu bezpečnosti však bude potrebné kliešťa čo najskôr odstrániť. Riziko infekcie stúpa 24–48 hodín po prisatí kliešťa k pokožke.
Čo robiť?
-
Pomocou pinzety pevne uchopte kliešťa za hlavu alebo telo tesne pri pokožke.
-
Pevne a rovnomerne potiahnite, kým kliešť nepustí pokožku. Neotáčajte kliešťa a nekývte ním zo strany na stranu.
-
Kliešťa vložte do nádoby alebo vrecka so zipsom.
-
Umyte si ruky a miesto uhryznutia mydlom a vodou.
-
Potrite miesto uhryznutia alkoholom, alebo iným na to určeným prípravkom.
!!!Pozor!!!
Na usmrtenie a odstránenie kliešťa nikdy nepoužívajte vazelínu, krém, mydlo alebo horúcu zápalku! Tieto metódy kliešťa neodstránia, naopak, môžu ho prinútiť zavŕtať sa hlbšie do kože.
Ak hlavička kliešťa zostala v koži, nebojte sa. Môžete ju vybrať pomocou ihly (nákaza nehrozí), požiadať o pomoc lekára, ale hlavička po pár dňoch aj sama odpadne.
Kliešťa možno zabiť (hodiť do ohňa, alebo spláchnuť), no odporúča sa ho uschovať pre prípad výskytu lymskej boreliózy. Doktor pomocou vzorky môže hneď začať s liečbou, keďže mu umožníte rýchlejšie zistiť, či bol kliešť nakazený, alebo nie.
V prípade výskytu lymskej boreliózy (symptóm sú červené kruhy okolo miesta uštipnutia, ojedinele horúčka, únava a bolesti svalov), ktorej inkubačná doba je 2 až 32 dní, kontaktujte svojho lekára!
Vybraného kliešťa nikdy nerozpúčajte medzi nechtami (zvýšená možnosť nákazy)!
Na záver
Ochrana pred kliešťami je dôležitá (hlavne u detí). Preto nezanedbávajte ochranu, dávajte si pozor a nezabudnite sa všetci po skvelom výlete do prírody poobzerať.