Na našom trhu existuje niekoľko druhov masiek alebo polomasiek, ale aj ďalšie spôsoby ochrany dýchacích ciest. Najčastejšie používané sú bavlnené masky s uhlíkovým filtrom, alebo bez prídavného uhlíkového filtra.
Tento typ masiek však nechráni pred vírusmi, ale slúži iba na obmedzenie prenosu vírusu spolu s kvapôčkami uvoľnenými pri rozprávaní, kýchaní a kašľaní. Miera ich účinnosti je taká, že pri kašľaní a kýchaní obmedzujú pole šírenia kvapôčok a infekcie zo vzdialenosti 4 – 6 metrov na maximum 1,5 metra, čo je pri zachovaní princípu sociálnej vzdialenosti dostatočné na to, aby sa zabránilo vzniku priamej infekcie. To však dáva zmysel, iba ak si všetci splníme povinnosť nosiť masky a udržiavať spoločenský dištanc.
Naproti tomu, filtre v maskách a polomaskách sú schopné zachytávať častice také malé ako vírusy a majú minimálny únik vzduchu v miestach kontaktu s pokožkou. Hovoríme o antivírusových maskách FFP2 a FFP3.
Aké masky teda chránia pred vírusmi?
Aby sa ľudia, ktorí pracujú v podmienkach vystavenia škodlivým faktorom, cítili bezpečne, musia dostávať vhodné osobné ochranné pomôcky vyrobené podľa technológie, ktorá poskytuje veľmi špecifickú úroveň ochrany s použitím vhodných filtrov. V Európskej únii je táto ochrana štandardizovaná podľa normy EN 149, a masky môžu byť rozdelené do 3 tried: FFP1, FFP2 a FFP3 . V iných krajinách sa môžu použiť aj iné normy, ktoré sa viac-menej zhodujú s európskymi normami (FFP1 = P1, FFP2 = P2 a +/- N95, FFP3 = N99 a +/- P3).
Antivírusové masky FFP2 a FFP3 – sú účinné?
Úlohou antivírusových masiek, ktoré sú osobnými ochrannými prostriedkami, je ochrana dýchacích ciest pred vniknutím vírusov, ako aj pred ďalšími mikrobiologickými, chemickými, toxickými a rádioaktívnymi rizikami. Je potrebné mať na pamäti, že samotné masky neposkytujú úplnú bezpečnosť, ale chránia iba dýchacie cesty, preto sa musia používať v kombinácii s inými osobnými ochrannými prostriedkami primeranými druhu rizika a pracovisku.
FFP1 tvárová maska je respirátor a je vhodný iba pre ochranu dýchacích orgánov proti prachu a väčších pevných častíc. Nie je to antivírusová maska a nedá sa použiť v podmienkach mikrobiálnej expozície.
FFP2, alebo jej ekvivalent KN95 je účinná antivírusová maska. Sú skonštruované takým spôsobom, aby zastavili škodlivé častice v podmienkach až 10-krát presahujúcich normy. Tvárové masky FFP2 musia na filtri zadržiavať najmenej 94% častíc do 0,6 μm a menších a miera úniku nesmie presiahnuť 11%. Maska FFP2 je účinným štítom proti pevným časticiam, časticiam prachu a aerosólovým časticiam, zastavuje vírusy, baktérie, chemikálie a toxíny. Predávajú sa s ventilom aj bez neho. Tie s ventilom umožňujú lepšie odvádzanie vlhkosti a uľahčujú dýchanie, ale filtrujú iba jedným smerom – vdychovaným vzduchom. Vydychované častice idú smerom von bez filtrácie. Maska FFP2 predstavuje účinnú ochranu pred škodlivými faktormi.
Masky FFP2 sú však účinné iba do určitej miery, a preto nie sú vhodné na použitie v podmienkach osobitného vystavenia škodlivému faktoru, napríklad na infekčných oddeleniach. Tam sú odporúčané ochranné masky FFP3. Výrobky tejto triedy musia spĺňať prísne podmienky vrátane blokovania najmenej 99% častíc a celkový vnútorný únik takejto masky nesmie prekročiť 5%. Ochrannú masku FFP3 je možné použiť na miestach, kde hladina škodlivých častíc prekračuje až 30-násobok prípustných noriem. Jedná sa o špecializované masky, ktoré sa zvyčajne nosia v spojení s inými ochrannými prostriedkami zvyšujúcimi účinnosť, ako napríklad s ochranné okuliare, tvárový štít, ochranné zástery a kombinézy, jednorazové rukavice.
Akú ochrannú masku teda zvoliť?
Napriek skutočnosti, že najvyššou triedou ochrany sú masky FFP3, nie sú vždy potrebné. Stupeň ochrany by sa mal zvoliť podľa úrovne vystavenia škodlivému faktoru, podmienok, v ktorých sa vykonávajú práce alebo iné činnosti, ako aj podľa stupňa skutočného rizika.