Málokto z nás si uvedomuje, že zubný kaz je spoločenská choroba. Celosvetovo takmer 100% dospelých a 90% školopovinných detí má zubný kaz. Priamou príčinou zubných kazov je nedostatok alebo nesprávna ústna hygiena. Zubný kaz je bakteriálne ochorenie, ktoré napáda zubnú platničku. V dôsledku demineralizácie kosti vzniká dutina – diera na povrchu zuba. Aby došlo k vzniku zubného kazu, musia nastať štyri faktory:
*baktérie
*poddajnosť zubov
*cukry/sacharidy
*čas
Zubný kaz je bakteriálne ochorenie spôsobené baktériami: Streptococcus mutans, Streptococcus salivarius, Streptococcus mitis, Streptococcus sanguinis, Lactobacillus acidophilus, mikroorganizmami, ktoré majú schopnosť premieňať sacharidy/cukry na kyselinu. Vnímavosť zubov je individuálnou vlastnosťou každého z nás a vyplýva z genetických predispozícií, stupňa mineralizácie zubov, množstva spotrebovaného vápnika či fluoridu a porúch súvisiacich so sekréciou slín.
Mimoriadne dôležitým faktorom podmieňujúcim vznik zubného kazu je konzumácia cukrov. Sacharidy sú zlúčeniny, ktoré sú priamo zodpovedné za vznik procesu zubného kazu. Cukry presne priľnú a držia sa na povrchu zubov. Zlúčeniny ako fruktóza, laktóza, sacharóza sú výborným médiom pre choroboplodné zárodky. Cukry, ktoré interagujú s patofyziologickými baktériami, vedú k demineralizácii skloviny, čím sa spúšťa proces kazu.
Štvrtým faktorom, ktorý pozitívne koreluje s tvorbou kazu, je čas. Zubný kaz nevzniká zo dňa na deň, je to dlhodobý proces. Nedostatok ústnej hygieny a správne návyky pri čistení zubov zubnou niťou vedú k zubnému kazu.
Vážne následky neliečeného kazu
Zubný kaz spôsobuje bolesť zubov, nepohodlie pri žuvaní a v závislosti od stupňa pokročilosti môže viesť k strate zubov. Ak sa nelieči, môže postihnúť celé telo, vrátane reumatických ochorení, glomerulonefritídu, zápal dúhovky očnej buľvy, žíl, endokardu a dokonca aj srdcového svalu. Ovplyvňuje aj kvalitu života pacienta. Chýbajúce zuby znižujú sebavedomie a sebadôveru a môžu ovplyvniť negatívny postoj spoločnosti k nám.
Na Slovensku sa už niekoľko rokov uskutočňujú preventívne programy na podporu správnych návykov ústnej hygieny. Ako sa stomatológovia zhodujú, najdôležitejšie je vzdelávanie. Slovenská komora zubných lekárov odporúča:
- okrem iného aj čistenie zubov dvakrát denne, dve minúty
- čistenie medzizubných priestorov zubnou niťou
- vyplachovanie úst fluoridovými ústnymi vodami
- čistenie jazyka
- pravidelné prehliadky raz ročne u dospelých, dvakrát ročne u detí v ambulancii zubného lekára
- odstránenie usadenín zubného kameňa
Tieto jednoduché činnosti nás môžu účinne chrániť pred vznikom kazu, no bohužiaľ väčšina z nás sa domnieva, že pred kazom nemôžeme uniknúť. Toto je nesprávny úsudok, napokon, ako ukazujú správy z iných krajín EÚ, fenomén zubného kazu možno kontrolovať. Rozsiahle vzdelanie je však potrebné už od najútlejších rokov života. Za stav chrupu svojho dieťaťa môžu vo veľkej miere rodičia. Ak rodičia nenacvičujú vhodné správanie, kde by si z nich mali brať príklad najmenšie deti?
Za všetko môže cukor, cukor je produkt, ktorý stimuluje bakteriálne bunky. Už 10 minút po konzumácii sacharidov (vrátane pitia sladkých nápojov) klesá pH v ústach. Znížená hladina pH vedie k demineralizácii skloviny. V terminológii zubných lekárov sa často objavuje pojem bakteriálny plak. Bakteriálny zubný povlak je lepkavá látka, ktorá obklopuje naše zuby a ďasná pri poklese pH v ústnej dutine (napr. po jedle). Tento hlien je biotopom pre vývoj baktérií, toxínov a iných mikroorganizmov a ak sa plak pravidelne neodstraňuje, časom sa nahromadí a zmení sa na zubný kameň.
Aby ste predišli zubnému kazu, bakteriálny povlak by sa mal pravidelne a dôkladne odstraňovať. Obsedantné čistenie zubov po každom jedle môže mať nežiaduce účinky, podobne ako príliš zriedkavé čistenie zubov. Príliš časté čistenie zubov poškodzuje zubný povlak a v niektorých prípadoch môže časté, intenzívne čistenie spôsobiť precitlivenosť. Zvlášť sa neodporúča čistiť si zuby bezprostredne po konzumácii ovocia alebo zeleniny, pretože pri kontakte s flórou zubná pasta vytvára zlúčeninu, ktorá oslabuje sklovinu. Zubní lekári odporúčajú vypláchnuť si zuby čistou vodou a vyčistiť ich najskôr po 30 minútach. Navyše pH v našich ústach hneď po jedle klesá, kyselina oslabuje sklovinu, preto sa odporúča hneď po jedle piť čistú vodu alebo žuť žuvačku.
Akú zubnú kefku si mám vybrať?
V súčasnosti máme na trhu prístup k mnohým typom a typom zubných kefiek na ústnu hygienu. Základné rozdelenie rozlišuje štyri druhy: manuálne zubné kefky, elektrické zubné kefky, sonické zubné kefky a špecializované zubné kefky.
Manuálne zubné kefky- Najjednoduchšie, najpoužívanejšie. Skladá sa z hlavy, pružného krku a rukoväte. Pri výbere správnej manuálnej zubnej kefky by sme mali venovať pozornosť: hmotnosti, veľkosti hlavice primeranej veku, usporiadaniu vlákien, stupňu tvrdosti vlákien, stupňu profilácie a pružnosti krčka s cieľom chrániť ďasná pred poranením Okrem toho sa oplatí skontrolovať, či sa rukoväť pohodlne drží. Medzi manuálnymi zubnými kefkami môžeme rozlíšiť aj špeciálne zubné kefky: viac- a jednozväzkové, medzizubné, ortodontické, pooperačné a pre ľudí s implantátmi.
Jedna partia- Venujú sa ľuďom, ktorí nosia ortodontické strojčeky, majú implantáty alebo zubné mostíky. Tieto kefky umožňujú dôkladné čistenie malých medzizubných priestorov.
Medzizubné kefky- Podobne ako menšie štetce na fľaše sú dostupné v niekoľkých veľkostiach. Vďaka tomu si každý môže individuálne vybrať ten najvhodnejší pre seba. Medzizubné kefky sú alternatívou k zubnej nite. Venujú sa ľuďom, u ktorých sa často vytvára zubný kameň.
Ortodontické zubné kefky- Odporúča sa pre ľudí, ktorí nosia zubné strojčeky, tieto zubné kefky sa vyznačujú jedinečným usporiadaním a stupňom tvrdosti vlákien.
Pooperačné kefy- Jemné, nespôsobujú nepríjemné pocity bolesti.
Zubné kefky pre ľudí s implantátmi- ich poznávacím znakom je špeciálne tvarovanie krčku a rukoväte, ktoré umožňuje dosiahnuť k zubu z vnútornej strany líca.
Elektrické zubné kefky. Zjednodušene povedané, ide o zubné kefky, ktoré majú externý zdroj energie (batériu alebo napájací zdroj). Tieto zubné kefky vykonajú počas umývania až cca 40 000 čistiacich pohybov za minútu. Vďaka tomu účinnejšie čistia povrch zubov.
Sonické zubné kefky V porovnaní s elektrickými zubnými kefkami sú šetrnejšie a účinnejšie. Po aktivácii zubná kefka vydáva vysokofrekvenčné ultrazvuky (ľudské ucho nepočuteľné). Ultrazvuk ničí zubný povlak a odstraňuje nebezpečné baktérie. V závislosti od modelu sonickej zubnej kefky sa frekvencia vyžarovaného ultrazvuku pohybuje od 33 do 300 kHz, najkvalitnejšie modely sonických zubných kefiek dokážu vyžarovať ultrazvuk s intenzitou nad 1,5 MHz.
Zubní lekári a stomatologické spoločnosti odporúčajú zvoliť elektrickú alebo sonickú zubnú kefku. Táto zubná kefka je presnejšia, eliminuje chyby, vykonáva za nás špecializované pohyby a efektívnejšie odstraňuje zubný povlak (ručná zubná kefka cca 20%, elektrická zubná kefka cca 70%). Pri čistení zubov manuálnou zubnou kefkou vykonáte za minútu približne 600 pohybov, elektrická zubná kefka vykoná za rovnaký čas 48 000 pohybov. Elektrické zubné kefky navyše dokonale upravujú tlak na povrch zubov, čím znižujú výskyt precitlivenosti. Vybrané modely disponujú aj funkciou, ktorá sleduje čas umývania každej štvrtiny úst.
Je sonická zubná kefka lepšia ako elektrická zubná kefka?
Názory odborníkov sú odlišné, preto sa zamerajme na fakty. Pred výberom mechanickej zubnej kefky sa oplatí venovať pozornosť parametrom. Zubní lekári odporúčajú pravidelne vymieňať zubnú kefku alebo hlavicu po 2 mesiacoch. Toto je optimálny čas na používanie zubnej kefky. Aj s prihliadnutím na fakt, koľko mikróbov a baktérií sa za tento čas nahromadí na jeho povrchu. Ak vaša zubná kefka vyzerá opotrebovaná (ohnuté, zlomené štetinky), mali by ste zvážiť, či ste zvolili správnu zubnú kefku, možno nie je príliš mäkká alebo si zuby čistíte nesprávne. Väčšina z nás „drhne“ zuby sprava doľava je chyba, v prípade pochybností sa obráťte na svojho zubného lekára alebo dentálnu hygieničku.
Pre koho je zubný irigátor určený?
Okrem zubnej kefky je mimoriadne dôležité čistiť aj medzizubné priestory, môžeme použiť zubnú niť alebo použiť irigátor. Zubná niť je v udržiavaní ústnej hygieny stále podceňovaná, u nás si medzizubné priestory pravidelne čistí len malé percento populácie. Irigátor je špeciálny nástroj. Využíva vysoký tlak vody na efektívne čistenie medzizubných priestorov a ďasien od povlaku, baktérií a zvyškov jedla.
Ak sa bojíte zubnej ordinácie, čistite si zuby pravidelne, dôkladne a nezabúdajte ani na používanie zubnej nite či vyplachovanie úst. Len pravidelná, dlhodobá prevencia prináša merateľné výsledky.