V médiách už roky počúvame, aká dôležitá je ochrana životného prostredia. Existuje množstvo organizácií a iniciatív, ktoré pracujú na kontrole, monitorovaní alebo znižovaní rôznych znečisťujúcich látok vrátane látok znečisťujúcich ovzdušie. Snažíme sa znížiť emisie palív a plynov, znížiť produkciu freónov, zaviesť ďalšie zákazy fajčenia na verejných miestach atď. Zamysleli sme sa však niekedy nad tým, či sme v bezpečí, keď sme v uzavretej miestnosti? Čo je skryté vo vzduchu, ktorý dýchame? Je skutočne čistejší ako ten za oknom
Syndróm chorej budovy?
V dnešnej dobe trávi väčšina populácie takmer 90% času v uzavretých priestoroch – práca, domov, nemocnica…a podobne. Len málokto si pritom uvedomuje, že dýchanie vzduchu z uzavretého priestoru môže mať množstvo zdravotných následkov. Podľa správ WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) a Agentúry na ochranu životného prostredia EPA sa uvádza, že vnútorný vzduch je 2 až 10 -krát viac znečistený ako vonkajší. Spoločnosť vysoko rozvinutých krajín ohrozuje globálna epidémia a nárast chorôb vyplývajúcich z dýchania toxického a znečisteného vzduchu z budov. V priemere človek spraví cca. 22 tisíc nádychov a cez naše pľúca prúdi 15 až 20 litrov vzduchu denne, štúdie ukazujú, že pri každom jednom vdýchnutí absorbujeme do dýchacieho systému asi 75 000 prachových častíc za predpokladu, že jeden gram prachu je takmer 700 miliónov rôznych patogénov. Väčšie čiastočky nečistôt zachytávajú chĺpky, ktoré lemujú našu nosovú sliznicu. Menšie však končia v dolnom dýchacom systéme. Dlhodobá expozícia pľúc môže zvýšiť riziko chorôb ako CHOCHP, rakoviny a alergií. Na základe správ WHO sa v súčasnosti odhaduje, že približne tri miliardy ľudí trpia chorobami spôsobenými znečistením ovzdušia z uzavretých priestorov. Vetranie kontaminovaným vzduchom spôsobuje množstvo chorôb, napríklad kardiovaskulárnych chorôb, imunologických chorôb, napr. alergie, respiračné choroby, napríklad astma alebo CHOCHP, neoplastické choroby, ale aj neurózy, depresie, migrény. Nedávne štúdie ukazujú, že dýchanie toxického vzduchu skracuje priemernú dĺžku života o 0,6 + 0,2 roka. Pojem syndróm chorej budovy bol dokonca zavedený do lekárskej terminológie. Syndróm chorej budovy (v skratke SBS – Sick Building Syndrome) môže spôsobiť: kožné alergie, atopickú mukozitídu, bronchiálnu astmu, chronické ochorenia horných dýchacích ciest, laryngitídu, bronchitídu, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrácie, depresiu, podráždenosť. Vzhľadom na stav agregácie je znečistenie rozdelené do troch skupín: tuhé častice (prach), kvapalné častice (aerosóly) a plynné častice.
Čo nevedome dýchame do pľúc?
Aké škodliviny môžeme nájsť v našom bezprostrednom okolí? Sú to najmä sírany, oxid uhličitý, oxidy síry a dusíka, azbest, olovo, formaldehydy, pesticídy, ale tiež biologické patogény ako napríklad vírusy, baktérie (Legionella pneumophila – klimatizačné zariadenia, huby, plesne, roztoče). Neuvedomujeme si, aký znečistený je vzduch, ktorý dýchame do pľúc, pretože vyššie uvedené chemické zlúčeniny alebo biologické patogény sú voľným okom neviditeľné. Častice s priemerom pod 2,5 μm sú obzvlášť nebezpečné pre naše zdravie a život, pretože idú priamo do našich pľúc alebo pľúcnych mechúrikov, tie väčšie si okrem iného uchovávame aj cez chĺpky v nose.
Čo môže byť zdrojom znečistenia ovzdušia?
Prach, výfukové plyny, klimatizácie, deodoranty, osviežovače vzduchu, domáce zvieratá, paplóny, koberce, záclony, pohovky, vlhkosť, farby, materiály používané pri stavbe miestnosti, cigaretový dym, peľ, krby a iné. Často trpíme, liečime sa, užívame veľké dávky liekov, pričom si neuvedomujeme, že najlepším riešením pre naše telo je kúpiť si čističku vzduchu domov. Čistička vzduchu, ako naznačuje názov, je určená na čistenie vzduchu.
Prečo by ste si mali kúpiť čističku vzduchu?
Ľudia s astmou, alergiami a my všetci, ktorí denne žijeme v uzavretých, hermetických budovách, by mali premýšľať o kúpe čističky. Čističky vzduchu nie sú zdravotnícke pomôcky a neexistujú žiadne významné štúdie, ktoré by dokazovali, či je možné ich použiť na liečbu astmy alebo iných alergií. Stojí však za zmienku, že čističky eliminujú potenciálne alergény z nášho prostredia, ako sú prach, roztoče, srsť, peľ a spóry. Je tiež fakt, že používanie čističky vzduchu, napríklad pri astme, zníži nepríjemné príznaky, ako je senná nádcha. Vetranie čistým vzduchom bez alergénov, taktiež zníži dávky liekov, ktoré užívate. Moderné čističky navyše zabíjajú / neutralizujú vírusy, baktérie, huby a plesne.
Aké typy čističiek vzduchu existujú?
V súčasnej dobe máme na trhu široký výber čističiek vzduchu. Najtradičnejšie čističky používajú na čistenie vzduchu uhlíkové filtre, HEPA filtre a fenomén ionizácie. S rozvojom technológie však teraz výber možností rastie a môžeme si vybrať aj čističky vody s UV lampou, a plazmové čističe.
Čističky s uhlíkovým filtrom.
Toto je najzákladnejší typ čističiek. Uhlíkový filter absorbuje veľké častice nečistôt z okolia. Tento typ filtra je vhodný aj ak chceme absorbovať nepríjemné pachy. Pri týchto čističkách sa využívajú vlastnosti aktívneho uhlia, ktoré reaguje s absorbovanými časticami, ktoré sú zadržané na povrchu filtra. V čističkách sa často kombinuje niekoľko spôsobov neutralizácie patogénov. V súčasnej dobe veľký počet čističiek na trhu kombinuje používanie uhlíkových filtrov s funkciou ionizátora.
Čističky vzduchu s filtrom HEPA.
Vysoko účinný vzduchový filter pevných častíc HEPA znamená vysoko účinný vzduchový filter. V súčasnej dobe sú flirte HEPA najobľúbenejšími filtrami, ktoré nám pomáhajú udržiavať čistotu a hygienu v technických miestnostiach a vo vysávačoch. Tieto filtre sú zodpovedné za absorpciu pevných častíc, takzvaných mechanických nečistôt, napríklad prachu alebo odumretých kožných buniek. Rovnako ako uhlíkové filtre absorbujú aj nepríjemné pachy. Odstraňujú častice malé až 0,3 mikrónu. V čističkách vzduchu sa okrem filtrov HEPA používa aj jav ionizácie. Tento typ čističky je potrebné často čistiť a v porovnaní s konkurenčnými čističkami je pomerne hlučná.
Čističky a fenomén ionizácie.
V čističkách s ionizíciou sa používa fenomén ionizácie vzduchu. Čistička vyžaruje do životného prostredia pozitívne i negatívne ióny. Ióny nesú elektrostatický náboj, ktorý spôsobuje, že sú k nim častice znečistenia priťahované. Pozitívne a negatívne častice obklopujú patogén a potom ho neutralizujú chemickými reakciami. Molekula vytvorená v dôsledku reakcie sa stáva ťažšou a samovoľne padá na zem, takže ju už nemôžeme vdýchnuť.
Plazmová čistička vzduchu.
Využíva viacstupňový systém filtrácie vzduchu. Zariadenie absorbuje škodliviny, neutralizuje nepríjemné pachy, neutralizuje zdraviu škodlivé patogény, ionizuje vzduch a dodatočne ho zvlhčuje.
Termodynamické čističky vzduchu.
V tomto type čističky sa absorbované vírusy, baktérie alebo huby oxidujú (spaľujú) pri teplote asi 200 stupňov.
Čističky s fotokatalytickým filtrom.
Sú vysoko účinné. Tento typ čističky využíva fenomén UV žiarenia. Žiarenie s príslušným typom a intenzitou svetla ničí bunkovú štruktúru vírusov, baktérií a iných patogénov.
Pred kúpou čističky venujte pozornosť:
-čistiaci mechanizmus (typ filtrov)
-veľkosť absorbovaných častíc (čím menší je priemer absorbovaných častíc, tým je čistička účinnejšia)
-koľko metrov kubických je zariadenie schopné vyčistiť, predpokladá sa, že praktická čistička je taká, ktorá dokáže do jednej hodiny filtrovať vzduch z danej miestnosti štyrikrát
-aká je spotreba energie, má čistička inteligentnú funkciu čistenia?
-aké sú náklady na používanie, ako často by sa mal filter meniť
-aká je hladina zvuku zariadenia počas prevádzky (spravidla čím je čistička účinnejšia, tým je hlasnejšia)
-či zariadenie, ktoré kupujeme, má certifikáty kvality
-čo je to za značku
-aké sú náklady na servis
-ak sa rozhodnete pre čističku so zvlhčovačom, stojí za to skontrolovať kapacitu zvlhčovača (pre niekoho môže byť problematické časté dopĺňanie vody)
Čistička vzduchu nás nevylieči z chorôb, ale je to zariadenie, ktoré môže výrazne zlepšiť naše životné podmienky.