Vedeli ste, že vzduch vo vašej domácnosti môže byť viac znečistený ako vzduch vonku? Stáva sa to z mnohých dôvodov, vrátane skutočnosti, že neexistuje voľné prúdenie vzduchu. Preto je dôležité miestnosti efektívne vetrať, aby vzduch nestál. Toto však nie je jediný parameter dokazujúci dobrú kvalitu ovzdušia.
Od čoho závisí kvalita vzduchu v byte ?
Kvalitu ovzdušia ovplyvňuje veľa faktorov, no jednoznačne najdôležitejším a „najpoznateľnejším“ je smog, atmosférický jav vznikajúci pri miešaní hmly s dymom a výfukovými plynmi. Smog nemusí byť vždy viditeľný voľným okom a chemické zlúčeniny, ktoré obsahuje, a prach PM 10 a PM 2,5 predstavujú zdravotné riziko. Smog je prítomný nielen vonku, ale preniká aj do interiéru. Keďže väčšinu dňa trávime v uzavretých budovách (až 90 % času), zabezpečenie dobrej kvality vzduchu je pre naše zdravie veľmi dôležité.
Okrem smogu sa okolo nás vyskytujú aj rôzne druhy alergénov , ktorých aktivita je najvyššia v mesiacoch kvitnutia rastlín. Peľ tráv, stromov a kvetov dokáže prejsť naozaj veľké vzdialenosti a dostať sa cez drobné štrbinky, takže ich vplyvu nie sú úplne oslobodení ani ľudia žijúci ďaleko od lesov, parkov a lúk. Hoci peľ nespôsobuje organizmu žiadne problémy, alergici to v živote nemajú ľahké.
V miestnostiach sa nachádzajú aj rôzne druhy mikroorganizmov . Obzvlášť častými hosťami v našich domovoch sú spóry húb , ktoré môžu tajne rásť na vlhkých, zle vetraných miestach a my si ich prítomnosť nemusíme veľmi dlho uvedomovať. Žiaľ, plesne majú negatívny vplyv na vzduch v byte aj na organizmus a dlhodobé dýchanie kontaminovaného vzduchu je veľmi škodlivé. Okrem spór húb ovplyvňujú kvalitu ovzdušia aj iné patogény, ako sú baktérie a vírusy.
Pre zabezpečenie čistého vzduchu sa oplatí nainštalovať do bytu aspoň jednu čističku vzduchu , ktorá bude filtrovať častice smogu, alergény, mikroorganizmy a vírusy. Je však potrebné pamätať na to, že účinnosť zariadenia bude určená filtrami. A ak chcete dosiahnuť naozaj vysokú účinnosť a zbaviť sa všetkých mikrobiologických hrozieb, oplatí sa okrem prečistenia zamyslieť aj nad spôsobmi dezinfekcie vzduchu , napríklad Germicídny žiarič.
Kvalita vzduchu nie je len o jeho čistote.
Kvalitu vnútorného vzduchu ovplyvňujú aj iné faktory a ani čistý a dezinfikovaný vzduch nemusí byť optimálny. Patria sem:
-
Teplota – optimálna teplota v byte by sa mala pohybovať medzi 18°C a 22°C, je to však priemer a oplatí sa upraviť teplotu zvlášť pre každú miestnosť. Prenosné klimatizácie a iné termoregulačné systémy sú na tento účel ako stvorené. Oplatí sa tiež vetrať miestnosť a počas najväčších horúčav zatvárať okná, zakrývať okná, aby slnečné lúče neohrievali interiér alebo použiť napríklad zatemňovacie fólie.
-
Vlhkosť – vlhkosť vzduchu v dome je ďalším dôležitým parametrom. Vlhkosť by mala byť medzi 40-60% a mala by korelovať s teplotou. Napríklad pre 19-20°C by to malo byť približne 55-60% a pre 21-22°C približne 40-45%. Zdraviu neprospieva ani príliš vlhký, ani príliš suchý vzduch v miestnosti.
-
Ionizácia – tam, kde je veľa elektronických zariadení, máme zvyčajne neionizovaný vzduch, teda vzduch, v ktorom je príliš nízka koncentrácia záporných iónov. To môže spôsobiť mnohé negatívne účinky na zdravie: zlý zdravotný stav, zhoršenie kvality práce.
-
Prúdenie vzduchu – dobrý vzduch v byte by nemal stáť, ale mal by byť v neustálom pohybe. Z tohto dôvodu je nevyhnutné miestnosti vetrať. Ak sa vzduch nehýbe, alebo prúdi len veľmi pomaly, môže mu pomocť veľmi jednoduchý, ale praktický prístroj ktorým je ventilátor.
Kvalita ovzdušia je zložitá záležitosť, ale starostlivosťou o niekoľko vyššie uvedených prvkov výrazne zlepšíte svoju pohodu a pohodlie. Zabezpečením správnej vlhkosti vzduchu, teploty a čistoty vo vašej domácnosti sa staráte o svoje zdravie a zdravie svojej rodiny.