Pri každodennej starostlivosti o svoje zdravie dbáme na to, čo jeme, ako sa cítime a na správnu mieru pohybu. Obrovský vplyv na naše zdravie má však aj vzduch, ktorý dýchame. Znečistený vzduch - smog nás sprevádza po veľkú časť roka. Aké sú jeho účinky a čo tento pojem vôbec znamená?
Čo je smog?
Toto slovo má svoj pôvod v spojení dvoch anglických slov: dym a hmla . Smog, zjednodušene povedané, je znečistené ovzdušie dymom, výfukovými plynmi, plynmi, prachom a inými látkami toxickými pre naše telo. Existujú dva druhy smogu – Londýn a Los Angeles. Prvý pojem označuje smog, ktorý obsahuje najmä látky ako síra, dusík a oxidy uhlíka. Tento typ smogu sa spravidla vyskytuje v jesennej a zimnej sezóne. Druh smogu zvaný aj Los Angeles sa v lete vyskytuje v subtropických pásmach.
Aká je príčina smogu?
Znečistené ovzdušie je výsledkom ľudskej činnosti. Smog však úzko súvisí, no nie výlučne, s vykurovacou sezónou. Koniec koncov, znečistené ovzdušie je ovplyvnené mnohými faktormi, ako je cestná doprava a prevádzka fabrík. Odhaduje sa, že každoročne zomiera tisíce ľudí na choroby spôsobené znečisteným ovzduším. Nie nadarmo sa hovorí, že smog je tichý zabijak. Problém smogu má celosvetový rozmer, jedným z najtragickejších dátumov súvisiacich s týmto problémom je rok 1952, keď v Londýne zomreli tisíce Londýnčanov na následky niekoľkodňového silného smogu.
Účinky smogu.
Prenikanie toxických látok do ovzdušia majú na svedomí tzv. nízke emisie, teda vykurovanie domácností, tak v mestách, ako aj na vidieku. Spaľuje sa všetko – drevo, uhlie, ekopalivá, ale aj odpadky a plasty. Podmienky podporujúce vznik smogu sú bezvetrie a vysoká vlhkosť vzduchu. Nemôžeme zabudnúť ani na terén. Smog sa ľahšie drží v údolí. Účinky smogu sú veľmi negatívne pre človeka a životné prostredie. Smog sa vyznačuje vysokým obsahom suspendovaného prachu (PM 2,5 a PM 10) a karcinogénneho benzo(a)pyrénu. Ak sa zameriame na naše zdravie, treba si uvedomiť, že smog ovplyvňuje nielen dýchací systém, ale aj obehový a nervový systém, zvyšuje riziko rakoviny a zhoršuje funkciu pečene. Smog môže viesť nielen k problémom s hrdlom či kašľu. Choroby spôsobené znečisteným ovzduším môžu zahŕňať: alergie, astmu, rakovinu pľúc a ischemickú chorobu srdca. Zoznam je dlhý, a preto je také dôležité vedieť sa pred smogom chrániť.
Postarajte sa o čistý vzduch.
Štáty na celom svete sa usilujú znížiť znečistenie ovzdušia, ale veľa môžeme urobiť aj sami. Dôležitá je napríklad dobrá izolácia domu (vykurovanie nebude také náročné), obmedzenie používania auta v prospech MHD či nespaľovaní odpadkov na záhrade. Pokiaľ ide o vzťah smog – zdravie, toxíny vo vzduchu negatívne ovplyvňujú aj imunitný systém. Preto sa oplatí postarať sa o stravu. Pred prechádzkou v jesennom a zimnom období je lepšie skontrolovať aktuálne údaje o znečistení ovzdušia a prípadne aktivitu odložiť na inokedy. Užitočné budú aj protismogové masky a obohatenie vášho domova o rastliny. Práve oni zabezpečujú čistý vzduch v domácnostiach. Je to dôležité, pretože mnohí odborníci poukazujú na to, že vzduch v dome môže byť rovnako znečistený (v istých prípadoch možno aj viac), ako vzduch vonku. Spaľovanie v krbe, používanie silných chemikálií pre domácnosť, módne vonné tyčinky, prach, zvieracie chlpy - to všetko ovplyvňuje kvalitu vzduchu v dome. Zistite, ako udržiavať čistý vzduch doma.
V tomto prípade prídu vhod aj čističky vzduchu. Takéto zariadenie je ideálne na odstraňovanie nečistôt zo vzduchu, peľu, prachu a cigaretového dymu.
Aj keď sa môže zdať, že boj so smogom je ako boj s veternými mlynmi, ak sa spoločne postaráme o niekoľko dôležitých záležitostí, kvalita ovzdušia bude oveľa lepšia! Zaujíma vás kvalita vzduchu v interiéri? Skontrolujte, čo znamená dobrý vzduch doma .