UV lampy na dezinfekciu generujú UV-C žiarenie, ktoré umožňuje jeho použitie na ničenie mikrobiologických hrozieb vrátane baktérií, vírusov, húb a ich spór, mykobaktérií a spór. UV dezinfekčné lampy sú najvhodnejšie na dezinfekciu vzduchu a povrchov, ako aj na dezinfekciu vody. Na dosiahnutie plnej účinnosti by sa mali dodržiavať odporúčania výrobcu týkajúce sa doby expozície a metódy expozície a tiež sa oplatí použiť viac ako jednu metódu dezinfekcie.
UV lampa na dezinfekciu miestnosti – kde sa bude používať?
V časoch pred pandémiou COVID sa UV lampy na dezinfekciu používali predovšetkým v zdravotníckych a farmaceutických zariadeniach, ako aj v spracovateľskom a priemyselnom priemysle vyžadujúcom sterilné podmienky. V súčasnosti je rozsah použitia oveľa širší a tento typ zariadení nájdeme všade tam, kde je dôležitá mikrobiologická čistota. Okrem spomínaných zdravotníckych zariadení to budú aj nákupné centrá , kancelárie, priestory služieb, fitness a kozmetický sektor, školstvo, hotelierstvo a cestovný ruch, zábava, verejná doprava a mnohé iné - tu sa bude hodiť UV lampa. Dezinfekcia miestností a povrchov ochráni zamestnancov, zákazníkov a hostí pred rizikom nákazy vírusmi a baktériami prenášanými kvapôčkami a zabezpečí aj mikrobiologickú čistotu povrchov a predmetov vystavených žiareniu.
Druhy UV lámp.
UV lampy na dezinfekciu vzduchu a miestností sú rozdelené do niekoľkých typov v závislosti od spôsobu prevádzky a použitia a typu montáže. Rozlišujeme germicídne stropné svietidlá (ktorých lúče dopadajú priamo na podlahu a plochy pod prístrojom), nastaviteľné nástenné-stropné svietidlá (pre montáž na stenu alebo strop, vďaka ktorým si môžete nastaviť uhol a miesto dopadu UV lúče) a germicídne lampy na statíve (sú prenosné, s možnosťou nastavenia uhla dopadu svetla).
Pokiaľ ide o spôsob práce, rozlišujeme dve hlavné skupiny:
-
Prietokové UV dezinfekčné lampy/žiariče – ide o zariadenia slúžiace na dezinfekciu vzduchu v uzavretých priestoroch. Nasávajú vzduch do uzavretej dekontaminačnej komory, kde prebieha dezinfekcia. Navyše, vďaka použitiu vhodných filtrov sú zo vzduchu odstránené nielen mikroorganizmy, ale aj prachové častice, smog a iné tuhé znečisťujúce látky. Tieto zariadenia nemajú škodlivý účinok na človeka, pretože UV lúče neunikajú mimo komory, ale prietokové modely na dezinfekciu nie sú vhodné na dezinfekciu povrchov, iba vzduchu.
-
UV lampy/žiariče na priamu dezinfekciu – tento typ UV lampy sa používa na dezinfekciu povrchov, predmetov, podláh a iných prvkov, na ktoré priamo dopadá svetlo. Podmienkou účinnej dezinfekcie je, že dezinfikovaný povrch musí byť vystavený pôsobeniu lampy a dezinfikovaný presne stanovený čas, ktorý závisí od druhu mikroorganizmov. Doba pôsobenia sa pohybuje od niekoľkých minút až po niekoľko hodín a v tomto smere je potrebné dodržiavať odporúčania výrobcu. Priame UV žiarenie má negatívny vplyv na ľudské a zvieracie telo, preto by sa počas dezinfekcie nemal nikto nachádzať v prevádzkovom dosahu lampy.
-
Dvojfunkčné UV lampy na dezinfekciu – to sú tie, ktoré kombinujú oba spôsoby – prietokovú dezinfekciu vzduchu a priamu expozíciu. Tieto metódy môžu fungovať nezávisle od seba alebo súčasne, čím sa zabezpečí maximálna účinnosť.
UV lampy – dezinfekcia a koronavírus.
Dezinfekcia UV-C žiarením je odporúčaný spôsob dezinfekcie miestností a povrchov aj v prípade koronavírusu. UV-C žiariče deaktivujú a eliminujú veľkú väčšinu vírusov v priebehu niekoľkých sekúnd. Treba však pamätať na to, že UV žiarenie nemožno použiť na dezinfekciu rúk a pokožky, preto je potrebné súčasne dodržiavať pravidlá hygieny rúk, dodržiavať sociálny odstup a nosiť ochranné rúška. Kombinácia vyššie uvedených metód poskytuje skutočne vysokú ochranu pred prenosom a infekciou koronavírusu a iných patogénov.