Najčastejšie ochorenia dýchacích ciest Hlavnou úlohou dýchacieho systému je výmena plynov (kyslíka a oxidu uhličitého) medzi ľudským telom a vonkajším prostredím.
Aj keď sa samotné dýchanie považuje za niečo prirodzené, iba ťažkosti napr. s priechodnosťou dýchacích ciest ukazujú, aký dôležitý je tento proces. Neliečené infekcie dýchacích ciest môžu viesť k vážnym ochoreniam, ktoré si často vyžadujú hospitalizáciu. Aké sú najčastejšie ochorenia dýchacích ciest a ako sa môžem ochoreniam dýchacích ciest vyhnúť ?
Keď sú dýchacie cesty choré…
Nádych, výdych. Aj keď sa to na prvý pohľad zdá jednoduché, v skutočnosti je to zložitý proces. Ako každá časť ľudského tela, aj dýchacie cesty sú vystavené patologickým zmenám. V posledných rokoch sa výrazne zvýšil výskyt ochorení dýchacích ciest a štatistiky úmrtí, ktoré spôsobujú. Aké faktory sú zodpovedné za tento stav? Určite je ním fajčenie (pasívne aj aktívne) a znečistenie ovzdušia. Do tohto zoznamu treba však pridať aj kontakt s alergénmi, zlé pracovné podmienky (vystavenie chemikáliám a prašnému prostrediu), životný štýl a gény. Pneumológ sa venuje ochoreniam dýchacích ciest, hoci infekcie horných a dolných dýchacích ciest liečia aj praktickí lekári.
Dolné a horné dýchacie cesty – choroby
Nádcha, laryngitída, chrípka, bronchitída či zápal pľúc – to sú len niektoré z ochorení dýchacej sústavy. V závislosti od ochorenia sa pacient môže sťažovať nielen na horší zdravotný stav alebo horúčku, ale aj problémy s dýchaním, bolesť na hrudníku alebo pretrvávajúci kašeľ. Hlavné rozdelenie chorôb dýchacích ciest je nasledovné:
- Reštriktívne – spojené so zníženou kapacitou pľúc, ako napr. tuberkulóza, pneumokonióza, intersticiálne pľúcne ochorenia;
- Obštrukčné – spočívajúce v zníženom prietoku vzduchu v pľúcach, do tejto skupiny patria okrem iného napr. bronchiálna astma, cystická fibróza, bronchitída alebo chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP).
K ďalším ochoreniam dýchacích ciest okrem už spomínaných patria aj tzv. čierny kašeľ, emfyzém, rakovina alebo ARDS, teda syndróm akútnej respiračnej tiesne. V jesennom a zimnom období je možné zaznamenať zvýšený výskyt infekcií dýchacích ciest. Nepriaznivé poveternostné podmienky, ako aj znížená imunita a ochladzovanie tela sú hlavnými príčinami, okrem iného, prechladnutie, problémy s dutinami alebo problémy s hrdlom. V poslednom čase svet bojuje aj s pandémiou COVID-19 a tento vírus, podobne ako vírus chrípky, mutuje.
Ako sa chrániť pred vírusom?
Mnohé ochorenia dýchacích ciest sa prenášajú vzdušnými kvapôčkami. V tomto prípade sa vírus šíri aj vtedy, keď chorý človek kýcha, alebo kašle. Riziko nákazy infekciou sa zvyšuje, ak je pacient vo vašej blízkosti, rozprávate sa s ním alebo si s ním potrasiete rukou.
Imunita organizmu je ako keby neviditeľný štít, ktorý nás dokáže ochrániť pred mnohými infekciami alebo urýchliť a zefektívniť ich liečbu. Starostlivosť o správnu stravu, fyzická aktivita a správna hladina vitamínu D v tele je jedna vec. Dôležitá je aj osobná hygiena, časté umývanie rúk, nedotýkať sa rukami tváre, kýchať do lakťa a zakrývanie si úst pri kašli. Tieto usmernenia spolu so sociálnym odstupom, častou dezinfekciou rúk a vetraním miestnosti patria medzi hlavné nástroje boja proti šíreniu, okrem iného, chrípky alebo koronavírusu.
Domáce inhalácie a oxygenoterapia
Pri liečbe ochorení dýchacích ciest, najmä pokiaľ ide o sezónne infekcie dýchacích ciest, je uvoľnenie nosových dutín kľúčové. Udržiavanie vlhkého vzduchu v dome či byte určite pomáha, no na problémy s dýchaním v priebehu napr. astmy alebo alergie, sú účinné pri liečbe inhalátory a rozprašovače. Môžu ich používať deti aj dospelí. Aké vybavenie sa oplatí kúpiť? Vynikajúcou voľbou pre celú rodinu je okrem iného inhalátor Novama Familino alebo Familino Pro . Napríklad farebné inhalátory Novama Nella sú určené pre deti . Inhalátor Ghibli Plus od Flaem vám umožňuje meniť veľkosť podávaných molekúl liečiva, zatiaľ čo produkt 4Neb rovnakej značky sa vyznačuje najmenšou molekulou MMAD na trhu. Samozrejme okrem inhalátorov a nebulizérov môžu urýchliť liečbu dýchacích ciest aj parné zvlhčovače, čističky vzduchu (pre pacientov s alergiou), teplomery (pre kontrolu telesnej teploty a jednoduchšiu diagnostiku chorôb) a odsávačky hlienov (určené pre deti).
Keď sa však napriek úsiliu infekcia dýchacích ciest ďalej rozvíja, pacient musí vyhľadať lekársku pomoc. Pri infekciách aj chronických ochoreniach súvisiacich s respiračným zlyhaním je pulzný oxymeter užitočným zariadením.
Tento malý prístroj rýchlo zmeria úroveň saturácie, teda saturácie krvi kyslíkom, ako aj pulz pacienta. Keď je saturácia príliš nízka, ide o život ohrozujúci stav a pacient musí byť hospitalizovaný. Ak by mal pacient podstúpiť oxygenoterapiu, no jeho zdravotný stav umožňuje liečbu doma, domáca oxygenoterapia je na to ako stvorená. Prenosné, šikovné kyslíkové koncentrátory umožňujú bezpečnú terapiu, avšak výber koncentrácie kyslíka a odporúčanie na oxygenoterapiu určuje lekár. Oba prístroje už pomohli mnohým pacientom, ktorí ochoreli na COVID-19, CHOCHP či bronchiálnu astmu.