Najčastejšie ochorenia dýchacích ciest: Príznaky, liečba a prevencia

Dýchací systém je pre naše telo nevyhnutný. Umožňuje výmenu plynov medzi organizmom a vonkajším prostredím. Hoci dýchanie považujeme za samozrejmosť, problémy s dýchacími cestami nám pripomínajú, aké dôležité je ich správne fungovanie. Neliečené infekcie dýchacích ciest môžu viesť k vážnym ochoreniam, ktoré si vyžadujú hospitalizáciu. Aké sú najčastejšie ochorenia dýchacích ciest a ako sa im vyhnúť?
Keď sú dýchacie cesty choré...
Nádych, výdych - zdanlivo jednoduchý proces, no v skutočnosti veľmi zložitý. Dýchacie cesty, podobne ako iné časti tela, sú náchylné na rôzne ochorenia. V posledných rokoch pozorujeme výrazný nárast ochorení dýchacích ciest, ako aj úmrtí s nimi spojených. Aké faktory za to môžu? Určite fajčenie (aktívne aj pasívne), znečistenie ovzdušia, alergény, zlé pracovné podmienky (chemikálie, prach), nezdravý životný štýl a genetika. Ochoreniami dýchacích ciest sa zaoberá pneumológ, no infekcie horných a dolných dýchacích ciest často liečia aj praktickí lekári.
Horné a dolné dýchacie cesty - choroby
Nádcha, laryngitída, chrípka, bronchitída či zápal pľúc - to je len zlomok ochorení, ktoré môžu postihnúť dýchacie cesty. Pacienti sa pri týchto ochoreniach sťažujú na rôzne príznaky, ako napríklad horúčka, problémy s dýchaním, bolesť na hrudníku, či pretrvávajúci kašeľ. Ochorenia dýchacích ciest delíme na:
- Reštriktívne ochorenia: Spojené so zníženou kapacitou pľúc (napr. tuberkulóza, pneumokonióza, intersticiálne pľúcne ochorenia).
- Obštrukčné ochorenia: Spojené so zníženým prietokom vzduchu v pľúcach (napr. astma, cystická fibróza, bronchitída, CHOCHP).
Medzi ďalšie ochorenia dýchacích ciest patria napríklad čierny kašeľ, emfyzém, rakovina pľúc, či ARDS (syndróm akútnej respiračnej tiesne). V jesenných a zimných mesiacoch sa častejšie vyskytujú infekcie dýchacích ciest, keďže nepriaznivé počasie, oslabená imunita a podchladenie organizmu prispievajú k rozvoju ochorení, ako je prechladnutie, zápal dutín či hrdla. V súčasnosti čelíme aj pandémii COVID-19, ktorá, podobne ako chrípka, neustále mutuje.
Ako sa chrániť pred vírusmi?
Mnohé ochorenia dýchacích ciest sa prenášajú kvapôčkovou infekciou. Vírus sa šíri kýchaním, kašľaním, ale aj blízkym kontaktom s chorou osobou. Riziko nákazy sa zvyšuje, ak sa s chorým človekom rozprávate, alebo si s ním podáte ruku.
Silná imunita je dôležitá v boji proti infekciám. Dbajte na vyváženú stravu, pravidelnú fyzickú aktivitu, dostatok vitamínu D a nezabúdajte na osobnú hygienu - umývajte si ruky, nedotýkajte sa tváre, kýchnite do lakťa a zakrývajte si ústa pri kašli. Dodržiavanie týchto zásad, spolu s odstupom od chorých ľudí, dezinfekciou a vetraním miestností, je dôležité v prevencii šírenia chrípky, koronavírusu a iných respiračných ochorení.
Domáce inhalácie a oxygenoterapia
Pri liečbe ochorení dýchacích ciest, najmä sezónnych infekcií, je dôležité uvoľniť nosové dutiny. Okrem udržiavania vlhkého vzduchu v byte, môžu pomôcť aj inhalátory a rozprašovače, ktoré sú vhodné pre deti aj dospelých. Pri výbere inhalátora je dôležité zvážiť potreby pacienta. Pre deti sú vhodné napríklad inhalátory Novama Nella, pre celú rodinu zas Novama Familino, či Familino Pro. Inhalátor Ghibli Plus od Flaem ponúka možnosť meniť veľkosť podávaných molekúl liečiva a 4Neb rovnakej značky sa vyznačuje najmenšou molekulou MMAD na trhu. Okrem inhalátorov môžu liečbu urýchliť aj parné zvlhčovače, čističky vzduchu, teplomery a odsávačky hlienov.
Ak sa stav pacienta nezlepšuje, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc. Pri infekciách a chronických ochoreniach spojených s dýchacou nedostatočnosťou je veľmi užitočný pulzný oxymeter. Tento malý prístroj rýchlo zmeria saturáciu krvi kyslíkom a pulz pacienta. Nízka saturácia je život ohrozujúci stav a pacient potrebuje hospitalizáciu. V prípade potreby oxygenoterapie, ak to zdravotný stav pacienta umožňuje, je možné ju vykonávať aj v domácom prostredí s prenosnými kyslíkovými koncentrátormi. O koncentrácii kyslíka a indikácii oxygenoterapie vždy rozhoduje lekár. Tieto prístroje pomohli mnohým pacientom s COVID-19, CHOCHP, či astmou.
Ak má pacient trpiaci momentálne nejakou chorobou dýchacích ciest a má v miestnosti suchý vzduch, stálo by za zváženie použiť aromadifúzer. Rovnako aj použitie správneho esenciálneho oleja môže mať ako terapeutické, tak aj liečebné účinky. Pomôžu chorému zrelaxovať a uľaviť mu od respiračných ťažkostí, ako upchatý nos. Pri jeho použití však treba dodržať správny postup.
Dôležité upozornenie: Tento článok má len informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie. V prípade zdravotných problémov sa vždy poraďte s lekárom.


